Usklajeno nad migracijsko krizo
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor se je v soboto v Celovcu pogovarjal tudi o sodelovanju sosedov pri reševanju migracijske krize.
Celovec – Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je v soboto obiskal Koroško in v Celovcu podelil državno odlikovanje Zvezi slovenskih organizacij na Koroškem, ki praznuje 60-letnico delovanja. Pred svečano podelitvijo v dvorani Delavske zbornice se je na sedežu koroške deželne vlade pogovarjal s koroškim deželnim glavarjem dr. Petrom Kaiserjem, avstrijskim zveznim ministrom za kulturo, izobraževanje in medije dr. Josefom Ostermayerjem ter njunimi sodelavci, med katerimi je bil tudi avstrijski veleposlanik v Ljubljani dr. Clemens Koja. S slovenske strani so v pogovoru sodelovali minister za Slovence v zamejstvu in po svetu dr. Gorazd Žmavc, slovenski veleposlanik na Dunaju dr. Andrej Rahten in slovenski generalni konzul v Celovcu Milan Predan.
Slovenski predsednik je v pogovoru z gostitelji in v izjavi za medije povedal, da Slovenija in Avstrija vsestransko in odlično sodelujeta in da ponuja regionalno sodelovanje številne priložnosti. Migracijski problem je velik izziv za evropsko politiko in zahteva usklajeno politiko, saj ne zadeva le nekaj držav. Skupna domovina Evropska unija je v težavah. »Vsi, ki verjamemo v varnost in blaginjo in vemo, da jo lahko omogoča, varuje in spodbuja le Evropska unija, smo poklicani, da vsak po svojih močeh storimo vse, kar je mogoče, da jo ubranimo, ohranimo in razvijamo. Brez te velike evropske ideje se ne bodo razvijali sožitje, prijateljstvo in vsestransko sodelovanje. Dolžni smo sodelovati in razmišljati solidarno. Ker pa na tem področju ni skupne evropske politike, je treba problem reševati v dogovoru s sosedi, v primeru Slovenije z Avstrijo, Hrvaško, Madžarsko in Italijo. Zato smo današnje srečanje izkoristili tudi za to, da bi ugotovili, kje, kdaj in kako morajo biti rešena nekatera skupna vprašanja, da bi lahko problem migracij reševali bolj humano in uspešneje,« je povedal predsednik Pahor. Koroški deželni glavar dr. Peter Kaiser pa je opozoril na pomen izmenjave informacij in usklajevanja ukrepov s Slovenijo in drugimi državami v begunski krizi. Slovenija in Avstrija bosta storili vse, kar je v njuni moči.