Vizija Župančičeve Lenke
»Oton Župančič je mnogo let pred rojstvom Alenke Bratušek napisal odo Lenka, ki je te dni spet aktualna,« je prepričan slovenski filozof svetovnega slovesa Zlovoj Sfižek.
LENKA
Lenka se šeta -
metla pometa;
Lenka počiva -
igla ji šiva,
Lenka pred duri -
peč se zakuri,
a kokotiček
skoči v lončiček,
leže v ponvico,
dvigne glavico:
"Lenčica, Lenka,
kikiriki!
sem že pečenka,
jest se mudi!"
Oton Župančič, Mehurčki
Našemu priznanemu filozofu Sfižku smo postavili eno samo vprašanje, namreč, v čem vidi povezavo med pesmijo Otona Župančiča Lenka, ki je bila objavljena v zbirki pesmic za otroke Mehurčki, in ravnokar nekdanjo predsednico slovenske ter bodočo evropsko komisarko Alenko Bratušek. Takole je govoril Zlovoj Sfižek:
»Poglejte. Otonova pesem je vizionarska. On je bil vizionar, kar pomeni, da je imel vizijo. Poglejte. Kaj je to vizija, si preberite v Slovarju slovenskega knjižnega jezika ali pa preprosto poguglajte, pa bo. Imamo različne vrste vizij, med drugim divizijo, revizijo, televizijo, provizijo in seveda tudi evrovizijo. Prav vizija povezana z evrom, evri ali ojroti (kot bi rekli Avstrijci in Štajerci, ki delajo na oni strani meje) je tista, ki je pritegnila Alenko Bratušek v Bruselj. Torej povezava Župančič-evro-Bratušek obstaja. Če se poglobimo v besedilo pesmi Lenka, lahko že v prvi vrstici izvemo, da se Lenka šeta, v Škofji Loki bi rekli flankira naokrog, medtem ko metla v njeni domovini sama pometa oziroma bo pometala. V drugem verzu se flankiranje nadaljuje s počivanjem. Obe početji sta si precej podobni, saj Lenka obakrat ne počne nič konkretnega. Ampak poglejte, tu pride do zanimivega momenta, igla ji kljub temu šiva. To pa je sposobnost brez primere, ki ni dana vsakemu.
V tretjem verzu Lenka pride pred duri. To je jasno. Izpeljano po Lacanu, psihološki analizi po Freudu in konkretnem sporočilu Döner Kebaba je logično, da je Lenka kot ženska vendarle firbčna in kljub poprejšnjemu šetanju, trenutnemu ležanju na kavču, one le pride pred duri, da bi izvedela, kdo zvoni. Pred vrati pa stoji kokotiček (prispodoba za kuro, torej Slovenijo), ki spočetka sicer cinca: naj vstopi v lončiček, naj leže v ponvico, a se na koncu le odloči. Tu namreč pride do kopernikanskega obrata. Kokotiček, torej kura, v prispodobi pa Slovenija, se za pet let na milost in nemilost prepusti energiji, ki jo bo dajala nova komisarka za področje energetike Lenka. Leže v ponvico in v agoniji lastnega soka poteši bruseljsko lakoto po Sloveniji.«