Strela pobila trop gamsov
Strela je letos poleti na severni strani Kokrske Kočne pobila šest gamsov. Njihova trupla je našel alpinist in lovski čuvaj Davo Karničar.
Marsikateri gams konča tudi v snežnem plazu, pri tem pa v lovski kroniki izstopa dogodek iz leta 1953, ko so v Suhem dolu nad Suhadolnikom v Kokri spomladi našli v skopnelem snežnem plazu ostanke petnajstih gamsov.
Zgornje Jezersko – Strela je letos poleti nad t. i. Povnovo dolino na severni strani gornjega masiva Kokrske Kočne, to je na visokogorskem, neobljudenem območju, ki že stoletja velja za »svet gamsov«, udarila v trop gamsov. Ko je znani alpinist ter lovec in lovski čuvaj v jezerski lovski družini Davo Karničar 11. avgusta letos lazil po tem območju, je naletel na šest gamsovih trupel – na dve kozi, stari šest do sedem let, ter po dva še doječa in dva starejša mladiča. Ožgana koža in razmetana trupla so potrdila, da je bila to posledica udara strele. Ker so trupla že močno zaudarjala, je Davo pobral in snel roglje z gamsovih glav in naredil nekaj fotografij, natančnejšo analizo rogljev pa je opravil v dolini. Davo je eden redkih lovcev, ki je usposobljen za gibanje v nevarnem gorskem svetu, kjer se zadržujejo gamsi. V primerih, ko uplenjen ali zastreljen gams obstane v strmini oz. steni, ki je za »navadne smrtnike« nedostopna, za pomoč zaprosijo Dava. Na Jezerskem pravijo, da takšne pomoči še nikoli ni odklonil.
Franc Ekar, nekdanji dolgoletni predsednik Lovske družine Jezersko, se ob tem dogodku sprašuje, zakaj se gamsi ob nevihti niso pravočasno umaknili na varno (so bili morda pregnani in za iskanje varnega zavetja ni bilo več časa), kako realni so državni lovskoupravljavski načrti, ko pa vendarle ni natančno znano, koliko divjadi pogine zaradi udara strele, snežnih plazov in drugih nesreč, zakaj je zakonodaja o lovu in lovstvu enaka za vsa območja v Sloveniji ne glede na velike razlike med območji, in zakaj v zakonodaji ni posebej urejen gorski lov, ki od lovcev zahteva dodatno usposobljenost in opremljenost.