Avtocesta okrnila nasad Resje
Avtocesta je največjemu gorenjskemu sadovnjaku odvzela dva hektarja zemljišč. Lani so posadili hektar orehov, prihodnje leto naj bi k skladišču zgradili prizidek.
Mošnje – »Zemljišče je bilo v lasti sklada kmetijskih zemljišč in gozdov, za nasad jablan, ki smo ga morali izkrčiti, smo dobili odškodnino,« je pojasnila Tatjana Zupan, vodja sadovnjaka Resje kmetijsko gozdarske zadruge Sava, in dodala, da je bila tudi zaradi manjšega nasada letošnja letina sadja nekoliko manjša od povprečne.
Medtem ko so običajno pridelali okrog 550 ton sadja, lani celo 700 ton, so ga letos okrog 400 ton. »S prodajo nimamo težav, letina sadja je bila v vsej Evropi manjša od običajne pa tudi naše cene so dokaj ugodne. Jabolka prve kvalitete so od 80 centov do enega evra za kilogram, druga kvaliteta je po 65 centov,« je dejala Zupanova in poudarila, da bodo letos po dolgih letih z dohodkom od prodaje sadja bržkone spet pokrili vse stroške.
Nasad Resje obsega trideset hektarjev, od tega ga je v rodnosti približno dve tretjini. Nekaj je tako starega, da rodi samo še izmenično vsako drugo leto, del je še premlad, da bi rodil. Lani so posadili hektar orehov in letos spomladi še dva hektarja jablan sorte pinova (odporna je zoper škrlup) in breaburne (z okusom po starih sortah), s pomlajevanjem nasada pa so nameravali nadaljevati tudi jeseni, a niso dobili sadik. Izračuni jim kažejo, da je nasad ekonomičen do dvajset let, potlej pa ne, ker je z njim preveč dela in stroškov. V Resju je najstarejše sadje še iz leta 1962 in 1978.