Denar za Vogel in Pokljuko
Evropski sklad za regionalni razvoj bo sofinanciral gradnjo dveh štirisedežnic na Voglu in obnovo Šport hotela na Pokljuki.
Bohinj – »Gradnja dveh štirisedežnic Orlova glava in Brunarica je v polnem teku. Ob prijaznem vremenu bomo 4,99 milijona evrov vredno investicijo skušali končati do božičnih praznikov,« nam je povedal Tomaž Šumi, direktor Žičnic Vogel Bohinj. Družba, ki jo vodi, je prejšnji teden dobila pozitiven odgovor na drugo odpiranje razpisa iz Evropskega sklada za regionalni razvoj – turistična infrastruktura. Investicijo v žičnice bo EU sofinancirala v znesku 1,7 milijona evrov, izmed 13 uspešnih vlog pa bo sklad s 337 tisoč evri sofinanciral tudi 1,6 milijona evrov vredno investicijo v Šport hotel Pokljuka. Izmed uspelih vlog na razpisu sta ti dve edini iz Gorenjske.
Na Voglu z novo investicijo v dve štirisedežnici, ki bosta zamenjali tri dosedanje naprave, pričakujejo povečanje prometa, večjo udobnost, večjo varnost, modernejše in ekološke naprave, tudi vožnja bo veliko hitrejša. »Ne gre toliko za povečanje kapacitet, saj bosta namesto treh sedaj dve sedežnici, vsekakor pa bo bolj udobno. Do sedaj se z enosedežnico, razen ob vzponu, ni vozil skoraj nihče, sedaj bodo tudi te proge bolj izkoriščene, vrst ne bomo več poznali,« je prepričan Šumi.
Pretežni del težjih delov za nove štirisedežnice so izvajalci del prek Žagarjevega grabna že pripeljali na Vogel, konec prejšnjega tedna pa so se bali snega. Ta se je konec tedna sicer pokazal vse do nižin, vendar delavcev nikakor ni ustavil. Direktor je konec prejšnjega tedna ocenjeval, da bi potrebovali še kak teden lepega vremena oziroma brez padavin, a verjamemo, da se bodo v tako prelomnih trenutkih za smučišče Vogel sedaj tudi izjemno potrudili. Naj spomnimo, da je povprečna starost naprav, vključno s komaj pet let staro nihalko, do sedaj znašala kar 29 let, zamenjana enosedežnica pa je bila stara kar štirideset let.
Kljub temu je bilo na Voglu vsako sezono veliko smučarjev. Tudi lani, ko so jih kljub kratki sezoni našteli skoraj enako število kot leto prej, ko so slovenski smučarski delavci izpeljali eno boljših smučarskih sezon. »Obisk na našem smučišču je odvisen tudi od snežnih razmer na nižinskih smučiščih. Tako ob bolj zeleni zimi k nam pridejo tudi smučarji, ki bi sicer obiskali nižja smučišča, in obratno,« razlaga Tomaž Šumi, ki si želi, da bi lahko del prog na Voglu tudi zasneževali in s tem smučarjem omogočili zanesljivo smučanje. Z nekaj snežnimi topovi, za katere pa potrebujejo zajetje vode, bi lahko začeli obratovati že v času od 1. do 15. decembra. Vsekakor je to že druga zgodba, ki vključuje tudi Triglavski narodni park in varstvo narave.