Dvajseti Čufarjevi dnevi
Potekali bodo med 14. in 19. novembrom na Jesenicah.
Letos mineva 80 let, odkar je Tone Čufar začel zahajati v delavsko prosvetno društvo Svoboda Jesenice in začel aktivno delovati v dramskem odseku. Igralci so leta 1927 prav z njegovo socialno dramo Jutranja molitev v režiji Franca Škrlja začeli novo gledališko sezono. Delavstvo je Jutranjo molitev z navdušenjem sprejelo, saj jim je na odru razkrila lastno življenje in trpljenje v tovarni. Drama je ob gledanju sprožala spontane čustvene izzive in je bila deležna velikega povpraševanja. Kljub temu pa Čufar ni dovolil veliko igrati, ker je bila po njegovem mnenju drama začetniška, resnično težka in slaba.
Zelo dobro se je med slovenskimi ljubiteljskimi gledališčniki »prijel« tudi Čufarjev festival, ki povezuje ustvarjalne niti slovenskih in zamejskih gledaliških ustvarjalcev. Aplavzi in druženje so edino in hkrati največje plačilo nastopajočim. No, če »pade« kakšna nagrada, še toliko bolje.
Dvajseti Čufarjevi dnevi prinašajo nekaj simbolike. Prvo in zadnjo besedo bo imel Linhart in z njim domače gledališče, igralci Gledališča Toneta Čufarja, ki bodo za uvod na oder postavili »Matička«, za zaključek pa Županovo Micko. Ta veseli dan ali Matiček se ženi bo uvodna in hkrati že prva tekmovalna predstava v izvedbi jeseniškega gledališča. Županova Micka pa ne bo tekmovalni projekt, pač pa slovesnost ob jubileju, ob 20-letnici Čufarjevih dnevov. Projekt povezuje in združuje v en večer, en jezik, eno predstavo tri gledališča iz treh držav: Avstrije, Italije in Slovenije. Lahko si predstavljate, da delo ni bil lahko, da ni bilo tako zlahka uskladiti čas in možnosti za srečanje, da so bili jekleni konjički kar naprej vpreženi, predvsem pa, da je imelo glavno besedo neizmerno veselje do gledališča in ne nazadnje spoštovanje ideje, ki jih je združila. Pri rojstvu omenjene Županove Micke sodeluje malodane »vsa Slovenija«: režiser Emil Aberšek iz Nove Gorice, svetovalka za govor Alenka Bole Vrabec, skladatelj, glasbenik in korepetitor Franc Podjed z Bleda, koreograf Janez Mejač iz Ljubljane, igralci pa iz Štandreža v Italiji, Šentprimoža v Avstriji in seveda domačih Jesenic. Tale »naša Micka« bo res rojena v posebnih razmerah, zato si brez dvoma zasluži tudi kanček vaše pozornosti.
Tako imamo mejnike, začetek in konec 20. Čufarjevih dnevov, vmes pa bodo na ogled tekmovalne predstave, ki jih je po selektorskem ogledu devetnajstih predstav predlagal univ. dipl. dramaturg Alen Jelen.