Lepotci, ki jih je že vžgati težko
V enem se je vozila britanska kraljica, v drugem slavni igralec John Travolta, najstarejši pa je nosil letnico 1904. Starodobniki, ki so bili res prava paša za oči, so se minuli konec tedna podali iz občine Kamnik do Kranja in nazaj.
Kamnik – Člani Društva starodobnih vozil Kamnik so v soboto pripravili zdaj že tradicionalno mednarodno revijo starodobnikov A, to je tistih jeklenih konjičkov na dveh ali štirih kolesih, ki so bili izdelani pred letom 1940.
»Našemu vabilu se je odzvalo okoli osemdeset vozil iz petih držav, od tega jih je bilo približno 35 izdelanih pred letom 1940, kar nekaj pa je bilo tudi predvsem ameriških starodobnikov kasnejše izdelave, ki pa so bili prav tako vredni ogleda. Najstarejše danes sodelujoče vozilo nosi letnico 1904, v lasti ga ima madžarski voznik, najstarejši v slovenski lasti pa je ford iz leta 1913. Vsak starodobnik ima svojo zgodbo. V enem so svoj čas vozili britansko kraljico, en avto iz današnje kolone pa je vozil igralec John Travolta. Starodobnikov, vrednih ogleda, je toliko, da je bila enodnevna prireditev res kar prekratka, sploh zato, ker so nekateri iz tujine do nas pripeljali tisoč kilometrov ali več,« je razlog, zakaj so prireditev raztegnili na dva dni in območje vse do Kranja, predstavil predsednik Društva starodobnih vozil Kamnik Miroslav Vrhovnik, tudi sam ponosen lastnik starega jaguarja.
Parada starodobnikov je bila tudi letos pravi skok v preteklost, saj so se lastniki vozil s svojimi sovozniki času primerno tudi oblekli. S svojo ženo Janjo se je prireditve že tretjič udeležil tudi Peter Slatnar iz Cerkelj, ki je svojega forda model A z letnico 1929 iz Kalifornije pripeljal pred štirimi leti. »Kolikor mi je znano, sem šele tretji lastnik tega avta, dela z njim pa nikoli ne zmanjka. Radi rečemo, če voziš starodobnika in nisi mehanik, ne boš prišel daleč. Zanimivo je tudi to, da se tak avto vozi zelo drugače od sodobnega. Samo ključ ne pomaga kaj dosti, saj ga je že vžgati zelo težko. Potrebnih je cel kup priprav; najprej je treba odpreti gorivo, vzpostaviti kontakt, nastaviti predvžig, nato ročno nastaviti plin … Če pustim ključe v avtu, me prav nič ne skrbi, saj ga nihče ne bo znal odpeljati,« nam v smehu razloži Peter Slatnar in doda, da avto tudi nima brisalcev, z enim rezervoarjem pa prevozi približno 250 kilometrov.
Precej manj so starodobniki prevozili ta konec tedna, a s svojo prisotnostjo so navdušili marsikoga. Pot so v soboto začeli v Arboretumu Volčji Potok, se najprej ustavili v Kamniku, nato v Adergasu, popoldne še v središču Kranja, dan pa so sklenili na Brdu pri Kranju. V nedeljo so se preko Šenčurja in Cerkelj vrnili v Arboretumu. Sodelovanje z omenjenimi štirimi občinami so organizatorji napovedali tudi za prihodnje leto.