Ob eni od ptic Vladimirja Makuca: (od leve) Marko Arnež iz Galerije Prešernovih nagrajencev, slikarjeva vdova Tonka Makuc in kustosinja Saša Bučan / Foto: Igor Kavčič

Krhkost stekla, moč zidu

Razstavo s tem naslovom so v sredo odprli v Galeriji Miha Maleš v Kamniku. Na ogled so grafike, slike in kipi lani preminulega slovenskega umetnika Vladimirja Makuca.

Kamnik – Po uvodnih tonih violinista Bruna Čibeja je enega najbolj prepoznavnih slovenskih likovnih ustvarjalcev dvajsetega stoletja Vladimirja Makuca (1925–2016) predstavila kustosinja postavitve umetnostna zgodovinarka Saša Bučan: »Lahko bi rekla, da se v samem naslovu na neki način skriva tudi Makučeva življenjska in umetniška zgodba.« Makuc se je na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost šolal na slikarskem oddelku v petdesetih letih prejšnjega stoletja in je imel nekaj odličnih profesorjev – od Božidarja Jakca, Gabrijela Stupice, Rika Debenjaka do Maksima Sedeja, Marija Preglja, Slavka Pengova in Franceta Miheliča. V slovenski likovni prostor je vstopil relativno pozno, saj se je dolgo časa ukvarjal predvsem z restavratorstvom.

»Verjetno je prav njegov pozni vstop v umetnost, torej čas, ko je umetnik že postajal zrela in trdno na tleh stoječa osebnost, botroval dejstvu, da je Makuc poiskal motiviko že na samem začetku in se ta ni nikdar spremenila,« ugotavlja Bučanova, da pa je na pojav njegovih značilnih likovnih zapisov gotovo vplival tudi genius loci slikarja, torej kraški in primorski svet, od koder je umetnik izviral. Tudi po obisku grafičnega ateljeja Johnnyja Friedlaenderja leta 1960 v Parizu in tudi kasneje doma se ni obrnil k novodobnim trendom v umetnosti, ampak se je še bolj oprijel lastne poetike.

Na razstavi so na ogled dela iz različnih obdobij njegovega skoraj šestdesetletnega ustvarjalnega opusa, od tega je osem slik, deset kipov in osem grafik. Medtem ko je grafike za razstavo posodila Galerija Prešernovih nagrajencev iz Kranja, pa so slike in kipi iz Goriškega muzeja, ki mu je Makuc v veliki meri zapustil svoja dela. Razstavljene grafike so le manjši del njegovega bogatega opusa, kipi pa so skorajda vsi, ki jih je ustvaril. Zanimivo je, da tudi pri slednjih ostaja zvest svoji motiviki s slik in grafik, tu opažamo motive bika, ptice, ženske figure, kamnite ograde ...

Makuc je bil eden najodličnejših slovenskih mojstrov globokega tiska, navduševal je z grafikami v tehniki suhe igle, posebnost pa so tudi njegove slike, v katere je vgrajeval steklene črepinje, pesek in naključne drobne predmete. Makučeva dela bodo na ogled do maja prihodnjega leta, že v nedeljo, 3. decembra, ob 11. uri pa Saša Bučan za obiskovalce organizira strokovno vodenje po razstavi. Izvedeli boste tudi, kdo je leta 1959 restavriral znameniti Mrtvaški ples Janeza iz Kastva v Hrastovljah.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / nedelja, 19. maj 2024 / 18:26

Marko Bošnjak izvoljen za predsednika sodišča

Škofjeločan Marko Bošnjak, od leta 2016 slovenski sodnik na Evropskem sodišču za človekove pravice, bo z junijem prevzel predsedovanje sodišču v Strasbourgu.

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Čar renesančnih oblačil

Nekaj časa je že minilo, odkar je bila v škofjeloški Kašči razstava Oblačilna kultura 16. stoletja.

Splošno / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Zbrali so se na dobrodelnem teku

V športnem parku za Osnovno šolo Škofja Loka - Mesto so se prejšnji petek zbrali številni loški športni navdušenci, ki so se udeležili prvega dobrodelnega teka.

Škofja Loka / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Jubilej loških lokostrelcev

Loški lokostrelci so v zadnjih dvajsetih letih domov prinesli številne pokale in kolajne, ponosni pa so tudi, da so smetišče na Kamnitniku spremenili v enega najlepših strelišč v Sloveniji.

Škofja Loka / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Gora hotela obdržati letalo

Sanacijo kraja letalske nesreče na gori San Pietro na Korziki so pomagali izvajati tudi pripadniki GRS Škofja Loka. Njihov vodja Zvonko Korenjak pravi, da jih je spremljalo tako nemogoče vreme, kot bi...

Splošno / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Gostili so angleške učence

Osnovna šola Škofja Loka Mesto je predstavila svojo mednarodno dejavnost. V tem šolskem letu sodeluje v štirih mednarodnih projektih, ki jih je s sodelavci predstavil ravnatelj Marko Primožič.