Zadnje cvetje v letu
Sezona rož se počasi končuje. Po vrtovih cvetijo le še jesenske astre, trave, mogoče kakšne enoletnice, tagetes in seveda krizanteme, če imate posajene v vrtu, vztrajajo tja do martinovega.
Posebej priljubljene so astre ali nebine, saj jih poznamo veliko vrst in so primerne za vse dele vrtov, tudi za skalnjake. Rastejo tako rekoč po vsem svetu v zmerno toplem pasu in poleg gojenih, ki jih zasajamo v vrtove, v naravi najdemo samorasle sorte. So trajnice, dolgo vrsto let lahko rastejo na enem mestu. Poznamo gole in dlakave sorte z drobnimi lističi in značilnimi cvetnimi koški. So navadno vseh možnihroza in vijoličnih do rdečih odtenkov. V sončnih dneh so pravi magnet za čebele. Raje uspevajo na bolj vlažnih tleh. Ko se preveč razrastejo, šope preprosto razdelimo na več manjših in posadimo na večjo površino. Najbolje v jeseni, ko odcvetijo. Za vzgojo niso zahtevne, v poletni vročini pa vam bodo hvaležne, če jih tudi kdaj obilneje zalijete. Če zahajate v gore, jo boste našli tudi med gorskimi cvetlicami. Vendar tam cveti od maja do julija in je zelo nizke rasti. Le od deset do petnajst centimetrov. Cvetovi so beli ali vijolični, višje med skalami čisto svetlo modri. Raste tudi po Dolomitih, v Sibiriji, Aziji, vendar je z obliko prilagojena rasnim razmeram. Ponekod najdemo tudi do enega metra visoke sorte. S križanjem je nastalo mnogo sort, tako po velikosti in barvi cvetov kot po višini rastline.
Jesensko astro sadimo predvsem za dopolnilo trajnicam, ki cvetijo čez poletje, v jeseni pa z najbolj bogatim cvetjem obogaticvetlično gredico. Ponavadi z njo zapolnimo razne kote vrta, kamor ne moremo globlje posaditi dalij in drugih rož, ki zahtevajo več prostora v zemlji. Seveda pa bo lepo dopolnila tudijesenske šopke, saj kot rezana velja za zelo trpežno in tudi dobro kombinacijo s krizantemami in travami.