Stane Konštantin je kljub letom v odlični kondiciji.

Najstarejši slovenski maratonec

Škofjeločan Stane Konštantin se pripravlja za Ljubljanski maraton. Nastopil bo na 21 kilometrov. Nič posebnega, če gospod ne bi štel že 88 pomladi.

Škofja Loka – Stane Konštantin je verjetno najstarejši slovenski tekač na dolge proge, letnik 1919. Konec meseca načrtuje nastop na polmaratonu v Ljubljani. Doslej je odtekel že okrog 80 velikih maratonov in prek tristo malih, tudi v tujini. Enega izmed treningov je naredil v soboto, ko smo se z njim dobili kar med tekom nekje na Sorškem polju. Krajši koraki, ves čas enak tempo. »Danes bom pretekel deset kilometrov. Startal sem doma v Podlubniku, potem čez Gorajte v Sveti Duh, na polje do Žabnice, naprej do Crngroba in domov,« je razložil Škofjeločan ter dodal: »Sedaj ne tečem več vsak dan. Prišel sem do spoznanja, da prevelike obremenitve niso dobre. Pred dvema mesecema sem takole na dan naredil tudi po 20, 30 kilometrov, pa sem videl, da je to preveč. Pride kakšna kriza, pa potem še teči ne moreš (smeh). Teči je najbolje vsak drugi dan in manj kilometrov.«

Tek ni njegov prvi šport, ki se ga je lotil. V mladih letih je telovadil in smučal, pred drugo vojno je bil celo v takratni smučarski reprezentanci. Svoj prvi maraton je odtekel v Radencih pred kakimi tridesetimi leti, zadnjič pa je na velikem maratonu nastopil pred tremi leti, ko je bil star 85 let. Od takrat nastopa na polmaratonih. V Radencih je letos v cilj na 21 km prišel v 2 urah 44 minutah in 28 sekundah. Razlog pa ni v tem, da dobrih 42 kilometrov ne bi zmogel več: »Še bi ga tekel, a organizatorji dajo časovno omejitev, ki pa je v teh letih seveda ne zmorem več. V eni uri pretečem 8, 9 kilometrov. Moj najboljši dosežek na maratonu pa je okrog 3 ure in 20 minut.«

Zanimivo je, da Stane najraje teče po asfaltu: »Na gorske teke ne grem, tudi po makadamu ne tečem rad, ker se lahko mimogrede spotakneš. Najraje tečem po asfaltu. Je sicer težak, a se ga navadiš in tudi gre.« Preden je odšel svojo pot, je pojasnil še recept, kako toliko let ostati v kondiciji. »Zdravo živeti, brez alkohola, brez tobaka, brez sekiranja ter se seveda rekreirati.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Medvode / sobota, 12. maj 2007 / 07:00

Prepoznavni spominek Medvod bo ...

Medvode - Turistična zveza Medvod (TZM) je že pretekli mesec objavila javni natečaj za izbiro najboljših turističnih spominkov občine Medvode. Na natečaju lahko sodelujejo spomin...

Objavljeno na isti dan


Gorje / ponedeljek, 22. september 2008 / 07:00

Prvi korak k moderni knjižnici

V Gorjah so v torek slovesno odprli prenovljeno knjižnico, v kateri je zdaj prostor tudi za računalniški kotiček.

Gorenjska / ponedeljek, 22. september 2008 / 07:00

Pojasnilo

V članku z naslovom Zelena povezava z jezerom, ki je bil objavljen 9. septembra, smo zapisali, da je v osemdesetih letih prejšnjega stoletja komisija pripravila nov načrt za ureditev blejskega pa...

Zanimivosti / ponedeljek, 22. september 2008 / 07:00

Že deseti županov sprejem za novorojence

Radovljica - V ponedeljek so na Občini Radovljica pripravili že deseti letošnji sprejem za novorojence in njihove starše pri županu. Letos je tako radovljiški župan Janko S. Stuš...

Gospodarstvo / ponedeljek, 22. september 2008 / 07:00

Inovatorji Acronija spet zlati

Med najboljšimi inovatorji na nacionalni ravni, ki so prejeli priznanja GZS, so inovatorji iz štirih gorenjskih podjetij.

Gospodarstvo / ponedeljek, 22. september 2008 / 07:00

Mošt iz vreče v škatli

Na Matijovčevi kmetiji v Podbrezjah predelujejo sadje tudi v sladki mošt, ki ga polnijo v škatle s pet- in desetlitrskimi vrečami.