Vodenje Društva upokojencev Komenda je marca letos prevzela Marija Pirnat. / Foto: Tina Dokl

Komendski upokojenci praznujejo

S svečano prireditvijo v dvorani kulturnega doma je Društvo upokojencev Komenda v soboto obeležilo 60-letnico delovanja. Ob jubileju so pripravili tudi zbornik.

Komenda – Društvo upokojencev Komenda, ki je z 840 člani eno največjih v občini, letos praznuje 60-letnico delovanja, ki jo je v soboto proslavilo s svečano akademijo v dvorani kulturnega doma. Ob jubileju je izšel tudi zbornik, ki na 40 straneh predstavlja zgodovino društva. Gradivo sta zbrala in uredila Ivica in Tone Ogorevc, pri pripravi zbornika pa sta sodelovala tudi sedanja predsednica društva Marija Pirnat in dolgoletni podpredsednik Ivan Hlade.

Društvo je bilo ustanovljeno 5. junija 1955, pred tem pa so se komendski upokojenci družili pod okriljem kamniškega društva. Ob ustanovitvi je štelo 43 članov s predsednikom Francem Sodnikom na čelu, glavna dejavnost pa so bili nakup premoga za družine ter obiski bolnih in starejših. Kmalu so začeli sodelovati z upokojenskimi in drugimi društvi, leta 1960 pa so začeli prirejati še izlete. Prvi večji razmah je društvo doživelo po letu 1990, ko sta začeli delovati tudi pohodniška in kolesarska sekcija, drugega pa po letu 2001 z nastopom predsednika Janeza Kimovca, ki je oživil zamirajoče dejavnosti in ustanovil številne nove sekcije. V šestih desetletjih se je sicer v društvu zvrstilo deset predsednikov, marca letos pa je vodenje prevzela že omenjena Marija Pirnat. Kot pravi, želi pritegniti nove člane in razširiti program društva, v katerem že sedaj deluje trinajst sekcij.

»Večina sekcij je zelo aktivna, še posebej pevski zbor, folklorna skupina, dramska, balinarska in šahovska sekcija, izletniki, pohodniki in igralci pikada. Med novosti sodita prstomet in Šola zdravega življenja – pozdrav soncu, v sklopu katere se članice dvakrat tedensko zbirajo na jutranji telovadbi na prostem. Z različnimi dejavnostmi si prizadevamo za čim bolj kakovostno življenje v tretjem življenjskem obdobju,« je poudarila Pirnatova in dodala, da je v občini dobro poskrbljeno tudi za tiste, ki jim zdravje slabše služi. Njim je namenjena storitev pomoč na domu, ki jo vodi Medgeneracijski center Komenda, katerega soustanovitelj je tudi društvo upokojencev.

Kot še pravi Pirnatova, zelo dobro sodelujejo z Občino Komenda, ki jim je kljub težki finančni situaciji vedno pripravljena prisluhniti in priskočiti na pomoč, želijo pa si, da bi društvo imelo lastno pisarno, saj si jo zdaj delijo z medgeneracijskim centrom.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 26. junij 2009 / 07:00

AJM širi poslovno mrežo na Gorenjskem

Kamnik - Podjetje AJM s proizvodnjo vrat, oken in senčil je pred dnevi odprlo novo poslovalnico na Gorenjskem. Poslovni prostor z njihovo ponudbo sta v Kamniku odprla zakonca Jož...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 1. junij 2009 / 07:00

Na vižah tudi Dori in Zarja

Kvintet Dori bo na Večeru narečnih viž v Škofji Loki predstavil vzhodno-gorenjsko narečje, ansambel Zarja pa radovljiško.

Prosti čas / ponedeljek, 1. junij 2009 / 07:00

Legendi v glasbenih spominih

Boris Kopitar, dolgoletni sodelavec nacionalne televizije, se je odločil, da bo za zaključek pomladnega ciklusa oddaj Glasbeni spomini z Borisom Kopitarjem gledalcem ponudil nekaj drugačnega.

Gospodarstvo / ponedeljek, 1. junij 2009 / 07:00

Gorenjska banka začasno na Predilniški cesti

Tržič – Pogoji za poslovanje v ekspozituri na Trgu svobode 1 v Tržiču niso več ustrezali sodobnim bančnim standardom, zato so se v Gorenjski banki odločili za temeljito prenovo s...

Kronika / ponedeljek, 1. junij 2009 / 07:00

Usklajenost reševalcev rešuje življenja

Kranjski gasilci in reševalci se že dobro desetletje enkrat letno skupno usposabljajo za reševanje v prometnih nesrečah.

Kronika / ponedeljek, 1. junij 2009 / 07:00

Kriminal

Izginil mercedes Kranj – V noči na torek je neznani storilec v Kranju ukradel avtomobil Mercedes-Benz E 220 CDI, letnik 2002, črne barve in registrsk...