Sive čaplje redne gostje
Sive čaplje, elegantne pepelnato sive ptice, ki smo jih še pred nekaj desetletji redko videvali v bližini naselij, so v zadnjem času postale redne gostje tudi pri nas.
Radovljica - Pogosto jih lahko opazujemo, ko v značilni silhueti letijo nad Radovljico. Po vitkem vratu, oblikovanem v obliki črke S, jih v letu najlažje ločimo od drugih večjih ptic na nebu. »Ko nepremično stoji, se nam morda zazdi počasna in toga,« sivo čapljo opisuje Cvetka Marhold iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije. »A ta vtis izgubimo takoj, ko se ji približa plen, saj takrat s hitrim sunkom koničastega kljuna upleni žival. Najpogosteje pleni ribe, dvoživke, male sesalce, žuželke, rake, deževnike in tudi manjše ptice.«
Sive čaplje najraje gnezdijo v kolonijah na visokih drevesih v bližini svojih mest za prehranjevanje. Gnezditi začnejo že zgodaj spomladi. Par čapelj po 28 dneh valjenja zeleno modrih jajc vzredi po dva do tri mladiče na leto. Mladiči ostanejo v gnezdu do dveh mesecev, dokler ne poletijo. Od odraslih se vse do svoje spolne zrelosti, torej do drugega leta starosti, ločijo po obarvanosti peres in kljuna. Bolj enakomerno sive so, za razliko od odraslih, ki imajo peresa sivo-črno-bele barve. V času pozne jeseni in zime se čapljam v Sloveniji pridružijo še klateži s severa, zato jih v tem času tudi pogosteje videvamo.
Ornitologi v Sloveniji že nekaj let od marca do junija popisujejo gnezda sivih čapelj. »S popisi pridobimo podatke predvsem o številnosti gnezdečih parov ter o razširjenosti gnezditvenih kolonij in posameznih gnezd. Po letošnjem in lanskem popisu je tako v Sloveniji znanih triindvajset gnezditvenih kolonij in štiri posamezna gnezda sive čaplje. Na podlagi popisnih podatkov je število gnezdečih parov v Sloveniji vsaj 560,« pojasnjuje Marholdova.
Sive čaplje so zelo nezaupljive in previdne ptice, zato za gnezdenja potrebujejo mirne lokacije. Vsakršno vznemirjenje v tem času lahko negativno vpliva tako na število gnezdečih parov kot tudi na rodnost kolonije. Po podatkih ornitologov so verjetno prav zaradi vznemirjanja v času gnezdenja v Sloveniji že propadla štiri znana gnezdišča sive čaplje, ki je sicer zavarovana vrsta ptice. To pomeni, da je ne smemo zavestno vznemirjati, poškodovati, usmrtiti, odvzeti iz narave ali loviti.