Bojijo se izgube poslov
Največja železnikarska podjetja, ki jih je prizadelo nedavno neurje, se postavljajo na noge. Predsednica uprave Domela Jožica Rejec: "Problem je nezanesljiva lokacija. Motorčke za sesalce dobavljamo osmim multinacionalkam in lahko si predstavljate, kako je, če je dobavitelj na rizični lokaciji."
Železniki – Minuli torek, natanko teden dni po hudem neurju, ki je udarilo v Železnikih, so direktorji tamkajšnjih večjih prizadetih podjetij, v katerih mnogi domačini služijo kruh, stopili pred novinarje. Jožica Rejec, predsednica uprave Domela, kjer nameravajo proizvodnjo v celoti zagnati v ponedeljek, je povedala, da celotno škodo ocenjujejo na 8,5 milijona evrov. »Izgubili smo več kot pet delovnih dni, kar pomeni dva milijona evrov izpada prihodka. Izgubili smo 25 tisoč delovnih ur v vrednosti štiristo tisoč evrov,« je pojasnila. Ob pomoči zaposlenih, gasilcev, kmetov, vojakov so odstranili tri tisoč kubičnih metrov mulja, štiristo kubičnih metrov lesa in trdih naplavin. Očistili so petnajst tisoč kvadratnih metrov poslovnih površin in okolico tovarne z dvoriščem, kar je še dodatnih petnajst tisoč kvadratnih metrov. V ponedeljek je stekel del proizvodnje. Rejčeva, ki ji je na novinarski konferenci predsednik koncerna Kolektor Stojan Petrič izročil tristo tisoč evrov vredno pomoč, upa na čimprejšnjo sanacijo doline. »Nezanesljiva lokacija je problem. Motorčke za sesalce dobavljamo osmim multinacionalkam in lahko si predstavljate, kako je, če je dobavitelj z rizične lokacije,« je poudarila. »Če nas izključijo iz poslovnih verig, nimamo kaj delati ne v Železnikih ne v Ljubljani, nikjer,« je pristavil vodja marketinga Štefan Bertoncelj.
Isti problem je izpostavila Tina Nastran, direktorica podjetja Niko, kjer so škodo ocenili na prek dva milijona evrov: »Dobro se zavedamo, kaj je poslovanje s svetom. Kupcem in dobaviteljem je treba pojasniti, kaj se je zgodilo, a jih ne smemo prestrašiti, da ne bodo mislili, da z nami ni več primerno sodelovati.« Postopoma so vključevali posamezne stroje, teden dni po katastrofi pa še niso usposobili galvanske linije, ki je srce Nikove proizvodnje. »Sanacija višje od Železnikov je nujna, sicer se nam v prihodnosti slabo piše,« je opozorila.
V pohištvenem podjetju Alples je nastalo za 2,5 milijona evrov škode. »Ta čas teče 70 odstotkov proizvodnje, v prihodnjih dneh jo bomo povečevali, težave pa bomo imeli še ves mesec,« je teden dni po ujmi razložil direktor Franc Zupanc. Veliko hujša usoda je doletela podjetje Tehtnica, kjer škodo ocenjujejo na 1,5 milijona evrov. Veseli bodo, če jim bo ob velikih naporih v roku enega meseca uspelo zagnati celotno proizvodnjo, največja problema pa sta popravilo strojev in nabava polizdelkov.