Tudi v Žireh fizioterapija
Od srede poletja v žirovski zdravstveni postaji deluje fizioterapevtka Mirjana Krajnik.
Žiri – Nova, zasebna ambulanta fizioterapije (s koncesijo zdravstvene zavarovalnice) v pritličju žirovske zdravstvene postaje se je očitno dobro prijela in so jo uporabniki že težko pričakovali v Žireh. Zakaj doslej v kraju, kljub prostoru v postaji, fizioterapije ni bilo, ni znano, pomembno pa je, da bodo imeli sedaj Žirovci in Žirovke ter okoličani možnost bližje ambulantne fizioterapije.
»Letos jeseni bom praznovala desetletnico odprtja zasebne ambulante v Ljubljani. Ko sem opazila razpis za podelitev koncesije, sem se odločila za prijavo, saj sem v tem videla priložnost v širitvi dejavnosti, hkrati pa možnost dela med bolj domačimi ljudmi,« nam je povedala Mirjana Krajnik. Zato sem potrebovala tudi dodatno delavno moč fizioterapevtke.
Novost je bila v Žireh v poletnih mesecih dobro sprejeta, saj so se morali bolniki doslej voziti v Škofjo Loko, od novega leta pa lahko tudi v Gorenjo vas, kar je lahko sila neprijetno, saj so za na primer 15-minutno terapijo porabili uro in pol! »Moji pacienti so povsem običajni, od mladine, zaposlenih različnih poklicev do upokojencev. Veste, veliko ljudi trpi zaradi degenerativnih obolenj hrbtenice in sklepov ali so po poškodbah, ko je potrebno razgibavanje,« nam razloži fizioterapevtka. Zdravstvena zavarovalnica običajno za določeno diagnozo krije deset obiskov, če ni zadovoljivega uspeha, pa lahko bolnikov osebni zdravnik določi dodatno terapijo ali pregled pri specialistu. Fizioterapevtka vsakemu pacientu tudi svetuje kako s preventivo preprečiti nov bolečinski val. Kot rečeno je žirovska fizioterapija zasebna ambulanta s koncesijo, kar pomeni, da vse storitve na delovni nalog plača zavarovalnica, ročna masaža, laserska terapija in limfna drenaža pa je samoplačniška.
Ambulanta Mirjane Krajnik je odprta vse dni v tednu, ob ponedeljkih pa sta dve uri namenjeni tudi za fizioterapijo na domu, za kar je potrebno doplačilo. In kakšno opremo lahko vidimo v njeni ambulanti? Magnetno terapijo (kjer se nastavijo parametri glede na diagnozo in se terapija izvaja mehansko – tako za obolenja kot po poškodbah mehkih tkiv, zlomih ...), terapevtski ultrazvok (protibolečinska in protivnetna terapija, za mehčanje brazgotin …), protibolečinske elektro stimulacije (za zatiranje bolečin kakršnegakoli izvora), elektro stimulacija mišic (za oslabele mišice), laser (za celjenje ran, preležanin, pri akutnih vnetjih, bolečinah, poškodbah mehkih tkiv, herpesih …), aparat za trakcijo – raztezanje ledvenega ali vratnega dela hrbtenice, aparat za vibracijsko masažo, termo in kriopak. Ročno se izvajajo razgibavanja, mobilizacije sklepov in druge fizioterapevtske tehnike.