Na udaru lastniškega prerivanja
V škofjeloški Jelovici je nadzorni svet v petek iz krivdnih razlogov razrešil direktorico Marijo Slovnik in člana uprave Mira Podrekarja.
Škofja Loka – Zgodba lastninskega prestrukturiranja škofjeloške lesne industrije Jelovica, ki sta jo oktobra lani sprožila z razpisom za prodajo lastninskih deležev paradržavna sklada SOD in KAD, je v petek na izredni seji nadzornega sveta dobila nov preobrat. Nadzorni svet je namreč odstavil direktorico Marijo Slovnik in člana uprave Mira Podrekarja, in to celo iz krivdnih razlogov. Očitali so jima škodljive posle na trgih jugovzhodne Evrope, kjer plačila za prodano blago zaostajajo, mačehovsko ravnanje z blagovno znamko Jelovica, ki da je na teh trgih brez zaščite, ter škodljivo prodajo delnic zavarovalnice Triglav pod ceno, s čimer naj bi oškodovala družbo za dva milijona evrov. Nova predsednica uprave je postala Branka Babič, ki je po sklepu nadzornega sveta en mesec pred tem prišla v Jelovico in opravljala naloge namestnice predsednice, član uprave pa je postal Sandi Kvas.
Vsem, ki spremljajo dogodke v Jelovici, je jasno, da so razlogi za razrešitev Slovnikove ter Podrekarja na trhlih nogah – v izjavi za javnost jih oba tudi odločno zavračata, pač pa da je v ozadju teh posegov srdit boj za lastništvo. Lastniki imajo seveda polno pravico do tega, da si prek, nadzornega sveta izberejo upravo, ki ji zaupajo, posebnost položaja v Jelovici pa je ta, da več kot polovica kapitala v nadzornem svetu ni zastopana, pač pa svet vodi človek, ki je letos objavil prevzem te družbe, vendar pri tem ni uspel. Kot smo poročali, je državne deleže (četrtino družbe) kupil Janez Deželak, podoben delež ima podjetje EBS v lasti Gregorja Benčine, pomemben delež pa tudi razrešeni član uprave Miro Podrekar. Skupaj naj bi imeli le za dva in pol odstotka manj od polovice delnic Jelovice, kar naj bi kazalo na to, da se pripravlja menedžerski prevzem. Na drugi strani je predsednik nadzornega sveta Bojan Starman, ki da, po neuspelem prevzemu letos spomladi, prek podjetij Agens in Nisa obvladuje (kar sicer zanika) tretjino lastnine v Jelovici.
Nepošten menedžerski prevzem?
Za petkovo razrešitev uprave družbe Jelovica je mogoče z gotovostjo reči, da je bila skrbno načrtovana in v nekaterih medijih tudi že napovedana. Če se v teh dneh uspešno zaključuje z menedžerskim odkupom lastninsko prestrukturiranje v drugem velikem lesnopredelovalnem podjetju na Gorenjskem LIP-u Bled, kjer jim je to uspelo izpeljati na čist in transparenten način, tudi s izplačilom delnic notranjih lastnikov po enaki ceni, kot so bile kupljene državne delnice (konec tega meseca naj bi na skupščini sklepali tudi o iztisnitvi preostalih malih delničarjev po isti ceni), pa v primeru Jelovice nikakor ni tako. Pri trgovanju z delnicami Jelovice se omenjajo kar tri cene: 5,9 evra za delnico za nakup pri paradržavnih skladih; 4,5 evra za delnico pri odkupu delnic od denacionalizacijske upravičenke ter 3,5 evra za delnico pri odkupovanju delnic od malih, pretežno notranjih lastnikov. Na osnovi tega so se v medijih pojavili sumi, da se pripravlja nepošten menedžerski prevzem, predvsem na škodo notranjih lastnikov, kar pa Marija Slovnik, Miro Podrekar odločno zanikata, Janez Deželak in Gregor Benčina, ki naj bi pri tem sodelovala, pa se od tega odločno distancirata.
Udar po scenariju
Na drugi strani pa ni mogoče spregledati vloge škofjeloškega podjetnika in nekdanjega podžupana Bojana Starmana, ki je na položaj predsednika nadzornega sveta prišel, po mnenju mnogih, tudi s politično podporo, sedaj pa položaj izrablja za svoje privatne lastniške interese in namere. Najočitnejša poteza v tej smeri je bila postavitev Branke Babič, sicer izkušene menedžerke, na izredni seji pred dobrim mesecem na mesto namestnice predsednice uprave, v petek pa bila imenovana za novo predsednico oziroma direktorico. Priprave na zamenjavo Slovnikove in Podrekarja so bile nedvomno 'orkestrirane' z nekaterimi precej enostranskimi sporočili v medijih, sama zamenjava pa je bila na spletu objavljena še pred sklepom, poročilo s peturne seje skupaj z izjavami pa prek PR-agencije ponujeno medijem le nekaj minut po koncu seje. Česa se je bal Bojan Starman, ki je za petkovo sejo naročil tudi varnostnike, ni jasno.
Kdo je Branka Babič
Kot je sporočila po petkovi seji najeta PR-agencija, je nova predsednica uprave Jelovice Branka Babič izkušena menedžerka, ki je na svoji pestri karierni poti z znanjem in izkušnjami značilno prispevala k uspešnosti podjetij, v katerih je delovala, in poslovnih sistemov, ki jih je vodila. Poslovni svet jo predvsem pozna kot specialistko za krizno vodenje podjetij, učinkovito sanacijo in uspešno vodenje poslovnih sistemov. Več let je bila tudi v družbi IMP, najprej kot namestnica direktorja, nato kot direktorica družbe. Bila je tudi namestnica glavnega direktorja Ingrad, v Jelovico pa je prišla iz družbe Lik Kočevje, kjer je bila predsednica uprave.
Po petkovi seji je Branka Babič izjavila: »V tem trenutku je najbolj pomembno, da Jelovica ohrani vse že pridobljene posle in izpolni zastavljene cilje za letošnje leto. Zaposlujemo namreč prek 530 sodelavk in sodelavcev, ki so za razvoj družbe zaskrbljeni. Delovanje dveh članov uprave pa je njihovo zaupanje v vodstvo že možno omajalo. Pred mano je tako zahtevna naloga, kateri pa bom sedaj posvetila vse svoje znanje in izkušnje. Prepričana sem, da je Jelovica trdno podjetje, ki s kakovostjo svojih izdelkov in zavezniškim odnosom z vsemi zaposlenimi lahko gradi kakovostne odnose z vsemi deležniki. V tem trenutku se bomo tako povsem posvetili zadovoljstvu kupcev, poslovnih partnerjev, zaposlenih in s tem izpolnili tudi pričakovanja lastnikov. Glede poslovanja na trgih jugovzhodne Evrope pa je treba preveriti sporne in dvomljive terjatve, ki so nastale v času, ko je družbo vodila Marija Slovnik.«
Razlogi za odstavitev so podtikanja
Za izjavo o petkovi razrešitvi z mesta predsednice uprave in direktorice družbe Jelovica smo zaprosili tudi razrešeno Marijo Slovnik, ki nam je poslala izjavo s sopodpisom razrešenega člana Mira Podrekarja:
»Odločno zavračava podtikanja o nekorektnem delu, ki so bila objavljena kot razlogi za najino krivdno razrešitev. Na seji nisva smela prisostvovati pri točki, ki je bila uvod v razrešitev, zato nisva imela možnosti, da bi kakorkoli predstavila argumente, ki bi ovrgli vsa namigovanja. Oba podpisnika te izjave imava mirno vest, saj sva vse doslej delala v dobro in korist vseh zaposlenih in tudi v korist vseh delničarjev Jelovice, kar je razvidno iz poslovnih rezultatov družbe Jelovica in posledično iz vrednosti delnice.
Argumenti – dejstva so naslednji: Vse od začetka vodenja podjetja januarja 2005 je Jelovica po dolgih desetih letih izgub izplavala iz rdečih številk. Tudi za letošnje prvo polletje izkazujemo boljše rezultate, kot so bili planirani (seveda so pozitivni); na domačem trgu smo prodali za osem odstotkov več izdelkov, kot smo planirali, in dvanajst odstotkov več kot lani v enakem obdobju. Prodaja na tuje trge je bila za dva odstotka večja od plana in kar za petindvajset odstotkov večja kot v enakem lanskem obdobju. V okviru celotnega izvoza smo bolj povečevali prodajo na zahodnoevropskih trgih kot na trgih bivše Jugoslavije. Jelovica je v času mojega vodenja ustvarila inovativne izdelke (vrata), predstavljene na Eureki in nagrajene z Evropsko zvezdo na sejmu Dom 2007; prav v zadnjih dneh (začetek avgusta) pa smo dobili potrditev, da je naš skriti način prezračevanja lesenih oken izviren in je v postopku za podelitev patenta.
Kar zadeva poslovanje Jelovice na jugovzhodnih trgih je treba upoštevati, da je prodaja na trgih nekdanje Jugoslavije je povezana z zaostrenimi prodajnimi in plačilnimi pogoji ter z vključitvijo Slovenije v EU in uvedbo carin. V primerjavi z lanskim letom pa na tem trgu navkljub nekoliko nižji realizaciji dosegamo za tretjino večje kritje. Specifičnost tega trga je obseg terjatev, ki so v povezavi z načinom in namenom nastanka podjetij, pa vendar so se terjatve Jelovice iz poslovanja na tem trgu od začetka leta 2005 pa do danes zmanjšale, in sicer za slabo petino. Kar zadeva blagovno znamko, naj poudarim, da je danes z vsemi podjetji, ki jo uporabljajo, sklenjen dogovor, da je Jelovica izključni lastnik blagovne znamke, postavljena so tudi merila in kriteriji za njeno uporabo.
V zvezi z očitki o prepoceni prodaji pravic za delnice Zavarovalnice Triglav naj poudarim, da je Jelovica proizvodno podjetje, ki je letos v skladu s planom, potrjenim na nadzornem svetu, investirala v posodobitev opreme okoli milijon evrov, za kar se je morala tudi zadolžiti in delno porabiti sredstva od prodaje pravic za delnice Zavarovalnice Triglav. Jelovica ni bila sposobna najeti dodatnega kredita v višini milijon evrov za tvegano finančno naložbo (delnice zavarovalnice Triglav ne kotirajo na borzi). Zaradi pomanjkanja sredstev in obvladovanja zadolženosti podjetja smo se premišljeno odločili za prodajo pravic do delnic Zavarovalnice Triglav. Cena za prodajo pravic za delnice Zavarovalnice Triglav (na sivem trgu) je bila na dan prodaje dosežena na najvišji možni vrednosti. Konkurenčno podjetje je v istem obdobju prodalo pravice delnic Zavarovalnice Triglav za šest odstotkov nižjo ceno in vodstvu pri tem niso ničesar očitali.
Podpisana se zavedava, da novi lastniki lahko izbirajo svoje kadrovske rešitve, vendar bi v primeru Jelovice, kjer je v nadzornem svetu zastopanega manj kot polovica kapitala, o tem težko govorili. Gospod Bojan Starman, predsednik nadzornega sveta Jelovice, vodi seje na izrazito poseben način oziroma jih obvladuje. Nikakor pa ne moreva sprejeti podtikanj o nekorektnem delu, zato bova proti domnevno krivdnemu razlogu odpoklica uporabila vsa razpoložljiva pravna sredstva. Poudarjava, da ne obstajajo nikakršni razlogi za najino krivdno razrešitev.«