Zanimanja za subvencije ni
Občina Kamnik letos ni prejela nobene vloge za subvencioniranje nakupa male komunalne čistilne naprave oziroma nepretočne greznice na območju Velike planine.
Kamnik – Kamniški občinski svetniki so v lanskem letu sprejeli nov pravilnik o subvencioniranju nakupa malih komunalnih čistilnih naprav, nepretočnih greznic in hišnih črpališč na območju občine, s katerim so želeli spodbuditi lastnike objektov, da uredijo odpadne vode – še posebej na občutljivih območjih, kot so Velika planina, Mala planina, Gojška planina, planina Konjščica, planina Dol in Kisovec. A kot so na septembrski seji pojasnili na občinski upravi – niso prejeli nobene vloge.
Skrb vzbujajoč je podatek, da občina še vedno nima evidence o številu koč, lastništvu ter načinu odvajanja in čiščenja odpadnih voda (čeprav je bila ta načrtovana za letošnje leto), koncesionar vodi le evidenco naročenih odvozov gošč iz objektov ter evidenco objektov, ki imajo prijavljene male komunalne čistilne naprave. »Občina Kamnik bo predvidoma do konca letošnjega leta skupaj s koncesionarjem pisno pozvala vse lastnike objektov ter njihove upravljavce oz. pašne skupnosti, da sporočijo vrsto in stanje komunalnega objekta posamezne stavbe. Hkrati bo treba pridobiti tudi podatke o vodooskrbi, povprečni porabi vode, vgradnji suhega stranišča in ostale podatke, ki so potrebni za vzpostavitev evidenc,« je pojasnila v Marjana Kadunc z občine.
Vodi pa se evidenca o količinah prevzetih gošč z območja Velike planine na Centralni čistilni napravi Domžale - Kamnik. Kot je razvidno iz podatkov, se število lastnikov objektov, ki poskrbijo za odvoz gošč, iz leta v leto spreminja. Leta 2016 so v dolino odpeljali 59,9 tone gošč, leta 2017 67,3 tone, leta 2018 le 15,9 tone, leta 2019 kar 160 ton, lani pa celo 218 ton. »Na podlagi pridobljenih podatkov je bil v zadnjih nekaj letih opravljen odvoz grezničnih gošč in muljev iz približno dvajsetih objektov ter vseh objektov, ki so v lasti družbe Velika planina. Objekti se nahajajo tako znotraj kot zunaj vodovarstvenih pasov. Na območju Velike planine in planine Dol se znotraj vodovarstvenega območja nahaja 112 koč, ki imajo hišno številko, skupno pa je na tem območju 195 stavb. Uredba o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode dovoljuje lastnikom objektov, ki imajo pridobljeno gradbeno dovoljenje pred 14. 12. 2002, da znotraj vodovarstvenih območij uredijo odvajanje in čiščenje odpadnih voda v skladu s veljavnimi predpisi do 31. decembra letos. Lastniki objektov izven vodovarstvenega območja pa morajo odvajanje in čiščenje odpadnih voda iz svojih objektov urediti do 31. decembra 2023. Ker se roki za ureditev odvajanja in čiščenja odpadnih voda iz tovrstnih objektov približujejo, upamo, da bo lastnikov objektov, ki bodo poskrbeli za pravilno odvajanje in čiščenje odpadnih voda, iz leta v leto več, prav tako pa bodo lahko na podlagi Uredbe za kršitelje uvedeni inšpekcijski postopki s strani pristojnih institucij,« je še pojasnila Kadunčeva.