Dojenčki lahko mirno spijo
Zlati nacionalni priznanji GZS za inovacije so prejeli tudi Domel in Nela razvojni center za inovativno sesalno enoto ter Acroni in Razvojni center Jesenice za modernizacijo ključnega dela proizvodnje.
Brdo pri Kranju – Na letošnjem Dnevu inovativnosti v organizaciji Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), ki je v sredo potekal na Brdu pri Kranju, so podelili nacionalna priznanja za najbolj inovativna podjetja in inovatorje v podjetjih in javno raziskovalnih zavodih. Med sedmimi zlatimi priznanji sta dve ostali na Gorenjskem: jeseniški Acroni in Razvojni center Jesenice sta ga prejela za celovito modernizacijo valjavskega ogrodja in nadgradnjo modelov valjanja, Domel iz Železnikov in Nela razvojni center pa za sesalno enoto v kapsuli. Podelili so tudi 28 srebrnih priznanj, prejelo ga je tudi podjetje Iskratel za Univerzalno linijsko vezje, in osem bronastih. Priznanje za najboljšo inovacijo po izboru javnosti je prejelo podjetje Vivapen za prvo nalivno pero iz prevodnega ABS polimera.
Po besedah Janeza Rihtaršiča, vodje bazičnega razvoja v Domelu, kjer nacionalna priznanja za inovacije prejemajo kot po tekočem traku, je zadnja inovacija namenjena končnemu uporabniku: »Inovacija sesalna enota v kapsuli namreč omogoča nizek hrup tako aerodinamskega kot strukturnega izvora, saj preprečuje prenos vibracij, obenem pa omogoča, da motor pride do izraza s svojimi performansami. Pri sesalnikih to inovacijo najbolj potrdijo dojenčki, ki med sesanjem mirno spijo,« je razložil. Za inovacijo jih je spodbudil njihov naročnik, od prvega tehničnega obiska do končne realizacije pa je poteklo približno leto dni, je še razložil.
Med najbolj redne prejemnike priznanj za inovacije sodi tudi jeseniški Acroni, ki je letos v sodelovanju z Razvojnim centrom Jesenice povsem moderniziral valjavsko ogrodje in nadgradil modele valjanja. »To je eden naših ključnih agregatov, saj gre vsa proizvodnja skozi ta agregat, zato nam ob koncu vsakega delovnega dne predstavlja tisto, kar nam daje kruh. Gre za popolnoma novo ogrodje, dosedanje je bilo staro petdeset let, zamenjali smo tudi vse modele valjanja, ki so potrebni za dobro delo valjavskega ogrodja, vse skupaj pa se na koncu vidi v kakovostnem materialu,« je razložil Matevž Fazarinc iz Razvojnega centra Jesenice. Glede na izjemno velikost ogrodja je menjava potekala razmeroma hitro – 32 dni, ko je proizvodnja morala stati. »Bila je velika investicija, ki je stala približno 45 milijonov evrov, ki pa se bo v končni fazi zelo obrestovala,« je še razložil.
Za priznanja GZS se je sicer letos na regionalni ravni potegovalo več kot 160 inovacij in več kot 500 inovatorjev, na finalnem izboru na državni ravni pa je sodelovalo 43 najboljših inovacij iz trinajstih regij. V dosedanjih dvanajstih izborih pa je GZS po vsej državi nagradil že več kot 6000 inovatorjev in več kot 2000 inovacij, na nacionalni ravni pa je z letošnjimi vred podelil 86 zlatih priznanj.