Tudi počasi se goska speče
Martinova gos je v naši družini tradicija za domačo mizo, kdaj pa kdaj tudi na gostovanju v dobri gostilni. Na to temo imamo tudi anekdoti. Enkrat, ko sta bila otroka še majhna, se je goski posrečilo, da je bila kot podoba iz risanke. Pred pečico sta prinesla stola in gledala, kako se oskubljena ptica zlati, rekoč, da je to boljše kot Tom in Jerry. Ne tako dolgo nazaj je sveža gos, kupljena v mrzlem jutru na tržnici, v normalno temperirani kuhinji skrivnostno zadišala kot oprano perilo!!! Tisti osladni vonj je premagal vse začimbe, ni ga bilo mogoče pregnati. Obupana sem jo skuhala v juhi, brr, kot 'žehta' z mastjo … Potem smo jedli osliča in vsi so se pridušali, naj si »martinovega posta« ne privoščim več. Zdaj smo si edini: goska ja, okoli nadeva pa so najrazličnejše želje, kot da bi imela gos predalčke za različne nadeve!!! Miza je humorno okrašena, v češki kristalni kupi pa tiči kakšen rek o goski. Dva sta še posebej vžgala. Neznan avtor: Tri goske, tri žabe, tri babe, hrupen semenj! Ali humoristična misel Curta Goetza: Če se hoče človek poročiti, se mora najprej odločiti med pozemsko ali nebeško perutnino: ali gos ali angel. Pri meni ni dileme. Jaz sem tako ali tako vrabec!
Polnjena gos, pečena pri nizki temperaturi
Za 8 oseb potrebujemo: 1 gos, težko 4–5 kg, 1 gosja jetra (če ima gos priloženo drobovino), sol, beli poper, 2 čebuli, 2 vejici žajblja, 30 g masla, 100 g orehov, tri četrt kg korenja, 1 neškropljeno limono, 1 jajce, 6 žlic drobtin, termometer za peko pri nizkih temperaturah.
Gos, svežo ali odtajano, oplaknemo zunaj in znotraj in dobro osušimo.
Rahlo posolimo in popopramo. Čebulo sesekljamo in popražimo na maslu. Dodamo sesekljan žajbelj. Posušen ima zelo intenziven okus, zato previdno! Ohladimo. Jetra zelo na drobno narežemo, orehe sesekljamo, limono ostrgamo, korenje nastrgamo v mešalniku.
V skledi razžvrkljamo jajce, dodamo čebulo, orehe, limonino lupinico, nastrgano korenje, jetra in drobtine. Premešamo, solimo in popramo. Gos napolnimo, odprtino pa zapremo s 3–4 iglicami za mesne rulade, okoli njih pa prekrižamo in zategnemo sukanec kot pri korzetu in zavežemo. Za peko je najprimernejša posoda z mrežico, na katero damo gos, maščoba pa se med peko odceja na dno. Pod bedri gos rahlo zarežemo. Gos položimo na mrežico in pečemo 1 uro pri 220°. Nato v bedro zabodemo termometer za peko mesa, zmanjšamo temperaturo na 80° in pečemo še najmanj 7 ur, notranja temperatura mora biti vseskozi 65°. Ko je gos pečena, odstranimo iglice in sukanec, nadev pa preložimo na krožnik, preden gos razkosamo.
Nadev z jabolki in kostanjem
Za gosko, težko 4–5 kg, potrebujemo: 400 g jabolk, 250 g kuhanega in olupljenega kostanja; lahko tudi iz vrečke, 300 g čebule, 30 g masla, 2 žlici peteršilja, 2 žlički majarona, pol žličke ingverja v prahu, sol, poper.
Jabolka olupimo in zrežemo na kocke. Kuhan kostanj ali marone olupimo in grobo zdrobimo. Čebulo sesekljamo. Na maslu prepražimo čebulo in jabolka. Dodamo peteršilj, majaron, ingver, sol in poper. Dobro premešamo in napolnimo gos.