Milan Klinar s kmetije Pr` Martinc je eden od domačinov, ki nastopajo v filmu o narcisah.

Film o narcisah

Ob prazniku narcis so predstavili film Narcise brez kraja, narcise vsepovsod.

V Planini pod Golico so konec aprila predstavili film o narcisah, ki je nastal lani v jeseniških rovtih. Naslov ima Narcise brez kraja, narcise vsepovsod, v njem pa nastopajo tudi nekateri domačini. Kot je povedal Dair Arimaspu s kranjske območne enote Zavoda RS za varstvo narave, kjer je 15-minutni dokumentarni film tudi nastal, so z njim širši javnosti želeli predstaviti problematiko ohranjanja narcisnih travnikov. Sponzor filma je kneževina Monako, posnela pa ga je ekipa Videofona. Snemanje je potekalo maja lani v jeseniških rovtih, ko so narcise najlepše cvetele. Nastal je izdelek, ki je večini, ki so si ga že ogledali, zelo všeč. Eden od nastopajočih v njem, Milan Klinar s kmetije Pr' Martinc iz Plavškega Rovta, pravi: »Meni je film zelo všeč!« Klinar je v svojem nastopu izpostavil zlasti problem sožitja med kmetijstvom in turizmom. »Paša in narcise ne gredo skupaj. Zato bo treba določiti, kje bomo pasli in kje bomo ohranjali narcise. Turizem in kmetijstvo se bosta morala vzeti skupaj …« Ivana Gričar z domačije Pr' Štrukelj se v filmu spominja časov, ko so zemljo obdelovali na star način. Predsednik Turističnega društva Golica Franci Smolej iz Prihodov pa je spregovoril zlasti o problemu trganja teh zavarovanih rastlin. Kot je povedal, so pred leti narcise z vlaki vozili v Ljubljano in iz njih baje delali parfum. Danes je trganja narcis manj, tudi po zaslugi tabel z opozorili, da so narcise zaščitene in da jih ni dovoljeno trgati. »Vedno prosimo obiskovalce, naj narcis ne trgajo, kajti najlepše so tam, kjer cvetijo,« v filmu pravi Smolej. Med nastopajočimi so tudi domačini, ki so prikazali tradicionalne načine košnje v rovtih, nekaj strokovnih besed o narcisah pa sta povedala Metod Rogelj z Zavoda RS za varstvo narave in dr. Nada Praprotnik iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije.

S filmom so narcise vsekakor dobile svojevrsten spomenik, ki bo zagotovo pripomogel k nadaljnji ohranitvi teh zaščitenih rastlin.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / nedelja, 12. julij 2020 / 19:18

Maske

Zaščitne maske za obraz so dandanes stalnica, tudi pri nogometaših, seveda tistih, ki sedijo na klopi. Tako je bilo tudi na nedeljski tekmi med Triglavom in Olimpijo. Takole skladne s klubskimi bar...

Objavljeno na isti dan


Kultura / ponedeljek, 26. november 2012 / 07:00

Anketa: Študij, internet in branje

V torek smo ob dnevu splošnih knjižnic obiskovalce Mestne knjižnice Kranj povprašali, kaj njim pomeni knjižnica in zakaj jo najpogosteje obiskujejo. Ali ob izposoji knjig posegajo tudi po novih tehnol...

GG Plus / ponedeljek, 26. november 2012 / 07:00

Od majhnih razvad do trdovratnih navad

Grizenje nohtov, sesanje prsta, vrtanje po nosu, navijanje las okrog prsta in podobne "razvade" so lahko znak povečane psihične napetosti pri otroku.

GG Plus / ponedeljek, 26. november 2012 / 07:00

Književnost kot živa digitalna kultura

"Z nelagodjem in z zadovoljstvom obenem," odgovori prof. dr. Miran Hladnik na vprašanje, kako je sprejel državno nagrado za življenjsko delo na področju visokega šolstva.

Zanimivosti / ponedeljek, 26. november 2012 / 07:00

Srečanje veteranov gorskih reševalcev

Hotel Kokra je prejšnji petek gostil šesto srečanje veteranov gorskih reševalcev Zveze gorske reševalne službe Slovenije.

Šenčur / ponedeljek, 26. november 2012 / 07:00

Kanalizacija tudi na severnem delu občine

Občina Šenčur bo prihodnje leto nadaljevala gradnjo kanalizacije na Visokem in v Lužah.