Zdravje je stvar dobrega okusa
Društvo za zdravo življenje iz Manžana pri Kopru, s predsednico Tatjano Butul, kjer na njihovi družinski domačiji, že nekaj let skrbijo za pripravo zanimivih in strokovnih delavnic. Tematika je v glavnem le ena. Gre za zdravo prehranjevanje in sestavo jedilnikov za zdravo življenje.
Tatjana Butul ni klasična kuharica. Je gonilna sila, srce in duša Društva za zdravo življenje. Skozi vsa leta njenih prizadevanj ji je uspevalo na dovolj poljuden način predstaviti zdravo prehranjevanje precej številnim in zelo različnim uporabnikom. Od povsem vsakdanjih in nezahtevnih »družinskih« kuharjev in kuharic, do športnikov, njihovih trenerjev, do pravih poklicnih gastronomov. V zadnjih letih jo obiskuje precej Kranjčanov, ki na domačiji Butul odkrivajo značilnosti in skrivnosti tako imenovane mediteranske kuhinje, športniki, predvsem atleti in kolesarji, pa v okolju koprskega podeželja skrbijo za svojo zdravo športno pripravo in sproščen počitek. Tatjani ob strani stojita prizadevni mož Mitja in šestnajstletni nadobudni sin Črt. Ob vonju morja in sredozemskem vplivu, mešanju mediteranskega s celinskim podnebjem, uporabi domačih zelišč skupaj z oljko in oljčnim oljem, ob novih pristopih in sodobnih spoznanjih nastajajo »zdravi« jedilniki. Za vse to pa, kot pravi Tatjana Butul, so potrebni dobri nameni in še boljše počutje. Je strastna zagovornica sezonsko sestavljenega jedilnika in uporabe sestavin iz domačega okolja, sveže zelenjave in zelišč, še posebej tistih, ki smo jih že skoraj pozabili in so jih poznale naše babice. Prav tako skrbna je pri uporabi kakovostne morske soli in domačega oljčnega olja, ki ga pripravlja obogatenega z različnimi zelišči in začimbami. Slovenci smo na žalost skoraj na evropskem repu glede na porabo morske zdrave hrane. Morske ribe niso le zdrava in lahka hrana. So neprecenljiv vir visokokakovostnih proteinov in nenasičenih maščobnih kislin omega-3, mineralov in vitaminov. Znan je blagodejni vpliv na delovanje srca in ožilja, prostate ter celo na zdrav in sijoč videz las in nohtov. Ker vsebujejo tudi vrsto snovi, ki vplivajo na delovanje možganov, jih imenujejo tudi »hrana za možgane«. Zato se je Tatjana Butul tokrat odločila predstaviti nekaj dovolj enostavnih »morskih« receptov. Ker zagovarja lokalni jedilnik, in pravi, da je zdrava hrana najpomembnejša prvina našega zdravja, pri pripravi jedi uporablja vedno sveži gojeni piranski brancin ter školjke klapavice iz družinske ribogojnice Fonda. Z družino Fonda sodeluje tako prek Društva za zdravo življenje kot pri nacionalni turistični promociji. Zato, pravi Tatjana Butul, ker je zdravje stvar dobrega okusa.
Dimljen brancin s hruško
Za 4 osebe potrebujemo:
2 hruški, 40 g masla, 1 dimljenega piranskega brancina, olivno olje, 1 limono, 1 pomarančo, koromač (zelenje), sol, parmezan.
Hruški operemo in osušimo na kuhinjski krpi. Prerežemo ju po dolgem na polovici, položimo na pekač, pokapljamo z limoninim sokom in obložimo z maslom. Pekač postavimo v segreto pečico na 250 stopinj Celzija. Hruške pečemo približno 30 minut. Pečene ohladimo. V posodici zmešamo olivno olje, naribano limonino in pomarančno lupinico, limonin in pomarančni sok ter sesekljan koromač. Solimo in dobro premešamo.
Dimljenega brancina filiramo. Na krožnik položimo ohlajene pečene hruške. Obložimo jih z brancinovim filejem in prelijemo s pripravljenim prelivom. Vse skupaj posujemo s kosmiči parmezana.
Gratinirane klapavice
Za 4 osebe potrebujemo:
80 očiščenih klapavic, 20 češnjevih paradižnikov, 150 g naribanega sira, 2 sesekljana stroka česna, sol, peteršilj, olivno olje.
Sveže klapavice dobro speremo. V posodi zavremo približno 2 prsta vode. Dodamo klapavice in posodo pokrijemo s pokrovko. Kuhamo približno 5 do 10 minut oziroma toliko časa, da se školjke odprejo. Vmes školjke večkrat premešamo. Meso kuhanih školjk ločimo od lupin, odstranimo pritrjevalne niti in ga narežemo na 3 do 4 koščke. Večje lupine školjk prihranimo. Školjke, ki se niso odprle, zavržemo. Paradižnik očistimo, operemo in narežemo na četrtine. V posodi ga pomešamo z naribanim sirom, sesekljanim česnom, peteršiljem, olivnim oljem očiščenim in narezanim mesom školjk in soljo. S pripravljeno zmesjo nadevamo školjčne lupine. Iz aluminijaste folije oblikujemo primerno velike podstavke. V vsakega položimo nadevano školjčno lupino in ga postavimo na pekač. Vse pečemo v predhodno segreti pečici na 190 stopinj Celzija približno 10 minut.
Brancin v škartocu
Za 4 osebe potrebujemo:
800 g fileja piranskega brancina, 1 veliko bučko, narezano na rezance, 1 steblo zelene, narezano na rezance, 1 papriko, narezano na rezance, 10 izkoščičenih in narezanih črnih oliv, 2 sesekljana stroka česna, olivno olje, rožmarin, drobnjak, belo vino, maslo.
Bučko, zeleno in papriko očistimo, operemo in narežemo. Vse skupaj damo v skledo, solimo in pomešamo s sesekljanim česnom, narezanimi olivami, drobnjakom in rožmarinom. Odrežemo štiri večje pravokotne liste papirja za peko. Vsak list prepognemo na polovico po diagonali. Robove papirja premažemo z maslom. Na eno polovico položimo kos fileja, po okusu ga solimo. Na file naložimo pripravljeno zelenjavo in pokapljamo z olivnim oljem ter belim vinom. Z drugo polovico papirja prekrijemo ribo in robove stisnemo s pregibanjem, da dobimo škartoc. Škartoce položimo na pekač in pečemo v segreti pečici na 180 stopinj Celzija približno 20 minut.