Hudournik onesnažil vrtino
Neurje in deževje pred tednom dni ni povzročilo samo kalnosti krvavškega zajetja, temveč tudi 170 metrov globoke vrtine.
Cerklje - Približno dvanajst tisoč uporabnikov vode na območju Vodic, Komende, Cerkelj, Šenčurja ter naselij Britof in Primskovo v Mestni občini Kranj že teden dni prekuhava vodo. Neurje in močno deževje minuli petek in soboto sta namreč v krvavškem vodovodnem sistemu, ki poleg naštetih oskrbuje tudi občino Mengeš, povzročila kalnost vode, ki so jo delavci Komunale odpravljali do ponedeljka, v tem času pa je bila dobava vode v celoti prekinjena. »V sistem smo jo spuščali le občasno, za potrebe napajanja živine,« je pojasnil vodja poslovne enote Vodovod v Komunali Kranj Roman Udir, ki pričakuje, da bodo prekuhavanje vode preklicali najkasneje danes (v petek). Včeraj je namreč Zavod za zdravstveno varstvo Kranj opravil analize vode, ki naj bi že bila spet pitna.
Voda v krvavškem drenažnem zajetju je kalna ob vsakem večjem deževju, tokrat pa je površinska hudourniška voda prodrla celo v 170 metrov globoko vrtino. »Ker se je onesnažila tudi vrtina, smo bili nemočni,« pojasnjuje Udir in dodaja, da so se pred tednom dni soočili z naravno katastrofo, kakršna je bila nazadnje v letu 2000.
V občini Mengeš so problem kalnosti vode kmalu rešili s preklopom vodovodnega omrežja na lastne vire. Župan občine Cerklje Franc Čebulj pravi, da bi tudi za druge občine morali poiskati enako rešitev. Dodatne vodne vire bodo našli na območju Češnjevka, Adergasa in Trate, je prepričan. »Krvavškemu zajetju in vrtini se bomo težko odrekli, saj ne presahneta niti v daljšem sušnem obdobju,« dodaja Čebulj.
Cerkljanski župan opozarja, da bi bilo krvavško zajetje že sanirano, če ne bi tega dolga leta onemogočal nekdanji mengeški župan Tomaž Štebe. »Šele po menjavi župana v Mengšu je vseh šest občin letos doseglo soglasje, tako da se sedaj pripravljajo projekti za sanacijo medobčinskega vodovodnega omrežja, s katerimi bomo jeseni kandidirali tudi za kohezijska sredstva,« je dejal Čebulj. Po besedah Romana Udirja so prvotno v projekt uvrstili le sanacijo magistralnega voda do Vodic, kar naj bi stalo deset milijonov evrov, po zadnjih težavah pa je strokovni svet odločil, da v projekt vključijo tudi sanacijo zajetja in izdelavo dodatnih vrtin za nadomestne vodne vire. Poudaril je še, da je treba sanirati tudi Lukenski graben, za kar pa je pristojno ministrstvo za okolje in prostor.