Čakajo na vrnitev premoženja
Na Jesenicah je ena zadnjih nerešenih denacionalizacijskih zadev primer vračanja premoženja družine Petkoš.
Jesenice – Na Jesenicah je večina denacionalizacijskih postopkov zaključena in površin, ki še niso bile vrnjene, je le še nekaj. Kot je povedal v. d. načelnika Upravne enote Jesenice Vitomir Pretnar, večjih posebnosti v postopkih ni bilo, še največ težav je bilo v primerih vračanja premoženja podjetij. Tako so se v preteklih letih kar precej ukvarjali z vračanjem premoženja znani jeseniški družini Čufar, med primeri, ki se vlečejo že vrsto let, pa je Pretnar omenil primer vračanja premoženja družine Petkoš. Glavni del premoženja predstavljajo danes opuščene nekdanje delavnice in skladišče Gradisa na Jesenicah. Po Pretnarjevih besedah z denacionalizacijskima upravičenkama še niso našli soglasja, zlasti glede višine odškodnine za škodo, ki je bila povzročena na objektih. Postopki se vlečejo predvsem zato, je pojasnil Pretnar, ker vsaki odločitvi vedno sledi pritožba.
Da bi povedala svojo plat zgodbe, smo poiskali tudi Vando Petkoš, ki si skupaj s sestro Vido že vrsto let prizadeva, da bi premoženje, ki ga je ustvaril pokojni oče kot znan tesarski mojster, pridobila nazaj. Kot je povedala, se zadeva vleče že od leta 1990, ko so prvič vložili zahtevek za vrnitev premoženja. Po uveljavitvi zakona o denacionalizaciji so morali vložiti nov zahtevek, njihovo premoženje pa je bilo razdeljeno na več delov in denacionalizacijski postopki so potekali na različnih upravnih enotah. Po besedah Vande Petkoš so doslej dobili vrnjeno samo eno parcelo na Poljanah, medtem ko so vsi drugi postopki še odprti. V velikem kompleksu, kjer je njun oče imel tesarsko delavnico, je bil vrsto let Gradis Jesenice. Leta 1996 se je podjetje iz objektov izselilo in leta 1998 so po besedah Vande Petkoš s podjetjem sklenili tudi sporazum pri notarju. Vse od izselitve Gradisa objekti propadajo, po besedah sogovornice se dela velikanska škoda, saj jih nihče ne vzdržuje, pred časom se je zrušil tudi strop … Vzporedno s tem postopkom poteka tudi denacionalizacijski zahtevek do podjetja Donit Tesnit za bivšo Donitovo zgradbo z zemljiščem na isti lokaciji. Ta postopek je najprej obravnavala Upravna enota Ljubljana Šiška, nato pa so ga prenesli nazaj na Jesenice. V zvezi s tem objektom in zemljiščem je Vanda Petkoš pred nedavnim ugotovila, da naj bi Donit Tesnit objekt z zemljiščem prodal podjetju Euro Foto iz Kranja, to pa naj bi ga prek družbe Makler Bled zdaj skušalo prodati naprej. »In to kljub temu, da zakon o denacionalizaciji v 88. členu z določbami posebej določa, da je vsak promet z zemljišči pravno neveljaven,« poudarja Petkoševa. O tem je obvestila tako družbo Makler kot tudi upravno enoto in Abanko, ki naj bi na premoženju imela hipoteko …
Dokumentacija se kopiči, leta tečejo, kljub temu pa Petkoševa upa, da se bodo zadeve vendarle kmalu razrešile. »Radi bi dobili le to, kar je ustvaril oče s trdim delom in kar nam po zakonu pripada. Želela bi, da se stvari rešijo po mirni poti, za to si s sestro prizadevava že ves čas,« pravi. Ob tem poudarja, da je z načelnikom Upravne enote Jesenice v teh letih dobro sodelovala, se je pa v tem času na upravni enoti zamenjalo več zaposlenih, tako da je njihov primer obravnavala vrsta različnih ljudi, kar prav tako ni šlo v prid hitrosti reševanja zadeve.