Računalnik in jaz: Z miško ali brez

Zadnjič sem na internetu bral zanimivo raziskavo, ki so jo opravili na eni od univerz v Avstriji. Ljudem so dajali različne naloge, ki so jih morali izvajati s pomočjo računalnika. Pri tem so nekateri morali te naloge izvajati s pomočjo miške, drugi pa s pomočjo aktiviranja kombinacije tipk na tipkovnici. Vse skupaj so raziskovalci snemali s kamero ter vmes merili čas izvajanja posameznih nalog. Dobili so zanimive rezultate. Tisti, ki so delali z uporabo miške, so za izvedbo nalog porabili tudi do 15 odstotkov več časa. Le zakaj?

Opazujte nekoga, ki dela za računalnikom in uporablja miško. Za vsak klik z miško mora izvesti več aktivnosti. Najprej mora umakniti roko s tipkovnice, najti mora miško, jo prijeti in z njo na zaslonu poiskati ustrezno ikono, ustrezen gumb za ukaz. Nato mora roko z miške umakniti in jo položiti nazaj na tipkovnico. Veliko dela za le en ukaz. Nekdo drug, ki je vešč in rutinirano uporablja kombinacijo tipk na tipkovnici, bo do ukaza prišel veliko hitreje. Pri tem bo edini dodatni gib tisti, s katerim bo te tipke poiskal na tipkovnici.

Jaz zelo veliko delam z računalnikom, in kjer se le da in je to na voljo, vedno uporabljam ustrezno kombinacijo tipk na tipkovnici. Miško pač uporabim le takrat, ko je to nujno in ne gre drugače. Kombinacij tipk, ki jih pritisnemo na tipkovnici, pravimo angleško »short key«, v slovenščino pa bi to lahko prevedli kot hitra tipka. Preko tipkovnice lahko s kombinacijo tipk aktiviramo menije, izvajamo ukaze in delamo vse, kar je potrebno za rezultat. Za hitro delo brez miške je potrebna le rutina, ki pa pride z uporabo in vajo. To je tako kot drsanje. Prvi koraki so negotovi, tresoči, a po nekaj časa že mirno drsimo po ledeni ploskvi. Tako kot naši prsti drsijo po tipkovnici računalnika.

Največkrat uporabljena hitra tipka je kombinacija »Windows zastavice« in tipke »E«. Windows zastavica se nahaja levo spodaj na tipkovnici, med tipkama »Ctrl« in »Alt«. Kombinacijo tipk aktiviramo tako, da pritisnemo in držimo Windows zastavico in nato pritisnemo še tipko E, nato pa spustimo obe tipki. Ob tej kombinaciji se nam odpre Raziskovalec, program, ki nam ponuja delo z datotekami in mapami ter nudi vpogled v vsebino našega računalnika. Kombinacija je uporabna, saj bi sicer lahko za aktiviranje tega programčka porabili kar nekaj klikov.

S kombinacijo tipk lahko na preprost način izvajamo tudi operacijo kopiranja. Kopiranje v računalništvu poteka v dveh korakih. V prvem koraku označimo, kaj bomo kopirali in pritisnemo kombinacijo tipk »Ctrl« in »C«. Na prvi pogled se ne zgodi nič, v resnici pa se nam v odložišču naredi kopija označenega. V drugem koraku s kombinacijo tipk »Ctrl« in »V« postavimo kopijo na želeno mesto. Tako imamo sedaj original in kopijo. Ko pa namesto kopiranja le premikamo označeno, potem v prvem koraku pritisnemo kombinacijo tipk »Ctrl« in »X«, v drugem pa s tipkami »Ctrl« in »V« označeno umestimo na pravo mesto. Sedaj imamo le kopijo.

Druge hitre tipke so precej preproste. Kombinacija »Ctrl« in »P« nam izvede tiskanje, ob pritisku »Ctrl« in »S« pa se nam naše delo shranjuje. »Ctrl« in »F« nam aktivira iskanje, kamor le še vpišemo iskani pojem. Za označitev vsega na zaslonu pa uporabimo kombinacijo tipk »Ctrl« in »A«.

Zanimiva je še uporaba hitrih tipk za dostop do menijev. Meniji so nabor različnih ukazov in akcij. Ko pritisnemo tipko »Alt« in črko, ki je v nazivu menija podčrtana se nam odpre ustrezen meni. S puščicami na tipkovnici se le še pomaknemo do ustrezne izbire v meniju in s tipko »Enter« potrdimo izbor.

Vse navedene hitre tipke veljajo v celotnem okolju Windows, nekatere pa tudi v drugih programih. Skozi njihovo uporabo boste miško kaj kmalu brez težav pogrešali. Hitre tipke pridejo še toliko bolj prav, ko nimamo na voljo miške oziroma imamo namesto nje sledilno ploščico ali gumbek, kot je to primer na prenosnih računalnikih.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 23. november 2009 / 07:00

Stavbo Kozoroga bodo prodali

Zavod za gozdove Slovenije prodaja stavbo v Kamniku, kjer je sedež Kozoroga.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 27. januar 2014 / 16:05

Trpela je v dveh partnerskih zvezah

Nataša se je že v otroštvu počutila kot izgubljenka, življenje pa jo je preizkušalo tudi v dveh nasilnih partnerskih zvezah. V varni hiši je našla moč, da zaživi samostojno in brez nasilja.

GG Plus / ponedeljek, 27. januar 2014 / 16:04

Osmisliti lastno temo

V petek, zadnji dan januarja, bo na Loškem odru v Škofji Loki predstava Vinka Möderndorferja Ničesar ne obžalujem, v kateri igralka Metka Pavšič prepričljivo odigra več zelo različnih ženskih likov in...

Kamnik / ponedeljek, 27. januar 2014 / 16:01

Kip usnjarja talca se vrača

Občina Kamnik bo postavila repliko kipa usnjarja talca v naravni velikosti, ki je pred petnajstimi leti izginil ob gradnji soseske Mali grad.

Kranj / ponedeljek, 27. januar 2014 / 15:59

Slovenski vojak ranjen v Afganistanu

Kranj – V Afganistanu je bil pri opravljanju nalog ranjen slovenski vojak. Ranjen je bil v nogo, prepeljali so ga v bolnišnico, mu oskrbeli rano in ni v smrtni nevarnosti.

Bled / ponedeljek, 27. januar 2014 / 15:58

Streha je bila nevarna za voznike

Na Mrakovi domačiji na Rečici v teh dneh obnavljajo ostrešje na gospodarskem poslopju, saj je zaradi dotrajanosti že dlje časa predstavljalo nevarnost za promet na Kolodvorski cesti.