O spletnih goljufijah so spregovorili (z leve): Jasmina Mesić (Varni na spletu), Gorazd Božič (SI-CERT), Dravid Gracer (Policija) in Stanislava Zadravec Caprirolo (ZBS). / Foto: Simon Šubic

Spletne goljufije v porastu

Slovenski policisti so letos prejeli že skoraj osemsto prijav spletnih goljufij v višini štirinajst milijonov evrov, lani pa šeststo prijav za oškodovanje v višini dvanajst milijonov evrov.

Ljubljana – Prejšnji teden je potekal mednarodni teden ozaveščanja o prevarah, ob katerem so v Združenju bank Slovenije (ZBS)v sodelovanju z upravo kriminalistične policije in nacionalnim odzivnim centrom za kibernetsko varnost SI-CERT SI-CERT opozorili na skokovit porast spletnih prevar tudi v Sloveniji. Strokovnjaki so zato na dogodku Zlorabe na področju elektronskega poslovanja pozvali uporabnike spleta k preventivnemu ravnanju. Denarna sredstva v spletnih goljufijah so namreč običajno izgubljena za vedno.

Ozaveščenost uporabnikov je ključna za preprečevanje zlorab, ki se najpogosteje zgodijo na delovnih mestih, preko mobilnih naprav in na spletu, je opozorila tudi direktorica ZBS Stanislava Zadravec Caprirolo. Samo v evropskem prostoru se namreč izvrši več kot štiri tisoč kibernetskih napadov na dan, kar 95 odstotkov pa jih je povezanih s človeškim ravnanjem.

Da so spletne goljufije v velikem porastu že od izbruha pandemije covida-19 naprej, ugotavljajo tudi na policiji. David Gracer iz uprave kriminalistične policije na generalni policijski upravi je pojasnil, da so letos prejeli že 790 prijav s skupnim oškodovanjem skoraj 14 milijonov evrov, predlani pa več kot 600 prijav s skupnim oškodovanjem več kot 12 milijonov evrov.

Policija najpogosteje obravnava prevare v povezavi z lažnimi investicijskimi vlaganji in t. i. vrivanje v poslovno komunikacijo (BEC), kjer goljufi prevzamejo identitete prodajalcev in podjetja napeljejo k plačilu robe na svoje tekoče račune. Vse več je tudi goljufij z nedostavljenimi artikli, kjer uporabniki prek nepreverjenih spletnih strani naročajo poceni blago, po katerem je veliko povpraševanja. Trenutno so »v modi« peleti.

Policisti svarijo tudi pred t. i. phishingom podatkov za dostop do elektronskih bank, kar prevaranti izvedejo s pošiljanjem sporočil SMS in elektronske pošte v imenu bank, v katerih se skrivajo povezave do želene spletne banke. Na ta način od uporabnika, prepričanega, da gre za njegovo banko, pridobijo podatke, ki jih goljufi uporabijo za prenakazila njegovih sredstev, največkrat v tujino.

Gracer je posvaril še pred ponujanjem ugodnih kreditov prek različnih spletnih oglasov, za katere so vedno potrebna vnaprejšnja plačila stroškov, in pred lažno tehnično pomočjo, ko goljufi uporabnike »obvestijo«, da je njihov računalnik okužen, in jih prepričajo v namestitev programov za oddaljen dostop do računalnika. Ob tem pridobijo podatke za dostop do spletne banke, kar privede do tatvine denarja z bančnega računa.

Med zelo pogoste sodijo tudi romantične goljufije, kjer goljufi na spletu vzpostavijo stik predvsem s starejšimi osamljenimi ženskami in jih sčasoma začnejo prositi za denarno pomoč. Pogoste so tudi nigerijske prevare, ko se goljufi predstavljajo kot bankirji, direktorji ali dobitniki lota, uporabnikom pa obljubljajo priložnost za pridobitev velike količine denarja, za kar pa prej potrebujejo njihovo denarno nakazilo.

Koordinatorica nacionalnega programa ozaveščanja Varni na internetu Jasmina Mesić uporabnikom svetuje preventivni ukrep 3P: preveriti pošiljatelja, povezavo in priponko, vodja SI-CERT-a Gorazd Božič pa je opozoril, da storilci spletnih prevar najpogosteje delujejo iz držav, kjer je mednarodni policijski pregon nemogoč.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / sreda, 20. januar 2016 / 12:00

Naš svet se pa vrti

Kranj – V soboto je KluBar gostil živo legendo kantavtorske glasbe Adija Smolarja, čigar prvi album No ja, pa kaj iz daljnega leta 1989 je bil skoraj v celoti posnet na terasi današnjega KluBara, k...

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Brdo - nova prestolnica Evrope

Leto je naokoli in napočil je čas za letopis. Letopis Gorenjska 2007 je že štirinajsti po vrsti.

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Radovljičani častili Linharta

December 2006

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Slava tolarju, čast evru

Januar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Jerman med slavnimi smukači

Februar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Rusi na Jesenicah

Marec 2007