Zlati spomini na Kranj
Najboljši kranjski spominek za leto 2008 so trije zvezki Zlati spomini avtorjev Aljaža Primožiča in Verene Vidrih Perko.
Kranj - Mestna občina Kranj in Zavod za turizem Kranj sta v torek v Kranjski hiši podelila priznanja in denarne nagrade avtorjem spominkov, ki so jih izbrali na letošnjem javnem natečaju. Komisija za izbor spominka je do roka prejela osem predlogov in izbrala tri najboljše. Najbolj jih je prepričal spominek Zlati spomini avtorja Aljaža Primožiča in soavtorice Verene Vidrih Perko. »Ideja za spominek je nastala na podlagi bogate kranjske zgodovine arheoloških izkopavanj. Eno najpomembnejših najdb na območju Kranja predstavljajo predmeti, ki so bili del ženske noše visokega germanskega rodu pred 1400 leti. Zlat prstan, masivna srebrna zapestnica in pozlačene sponke s poldragimi kamni tako predstavljajo rdečo nit Zlatih spominov – spominka, ki ga sestavljajo trije zvezki (beležke). V vsakem zvezku sva z Vereno prve strani posvetila enemu izmed teh dragocenih predmetov. Druge strani v zvezku so prazne, tako da si turisti lahko še sami zabeležijo svoje vtise, spomine. Zelo pomembno se mi je zdelo, da je spominek tudi uporaben,« je povedal Aljaž Primožič, ki je izdelal dve različici spominka: cenejšo za vsak žep in dražjo različico, ki jo bogatijo zlati odtisi na platnicah zvezkov in škatla za shranjevanje zvezkov v zlati barvi.
Drugo mesto je prejel spominek Motiv gorenjskega nageljna avtorice Tanje Drinovec. »Ukvarjala sem se s tem, kako bi iz steklenih perl naredila moderen motiv, povezan s tradicijo. Izbrala sem motiv gorenjskega nageljna, ki sem ga uporabila na obesku za ključe, kazalu za knjige, na zapestnici ...,« je povedala avtorica. Priznanje za tretje mesto je prejel spominek Kranj - mesto na skali avtorice Katje Sušnik, ki je povedala: »Spominek je na magnetu, na njem so v sodobnem konceptu vse tri cerkve v mestnem jedru, grad Khislstein ter stražni stolp. Vsi kulturno-zgodovinski spomeniki ležijo na skali, čez katero teče reka, ki predstavlja reko Kokro. Magnet je pakiran v lično škatlico z oknom.«