Plače boljše, gasilcev premalo
Kranjski poklicni gasilci so zadovoljni z novim plačnim sistemom. Problem, s katerim se še ubadajo, je premalo zaposlenih gasilcev na število intervencij.
Kranj - Dolga leta so kranjski poklicni gasilci zaostajali za povprečnimi plačami poklicnih gasilcev v Sloveniji. »Sprememba je prišla z letošnjim avgustom z uveljavitvijo Zakona o plačah v javnem sektorju, ki je omogočil izenačitev plač med poklicnimi gasilci v Sloveniji,« je povedal Matej Kejžar, poveljnik gasilske operative v Javnem zavodu Gasilsko reševalne službe (JZ GRS) Kranj. »Do tega zakona se je v našem zavodu gasilcem obračunalo 40 odstotkov osnovne plače, 60 odstotkov je bilo dodatkov. Zdaj imamo to urejeno tako kot drugod (osnovni razred plus napredovanje), dodatki pa so odvisni od nočnega, izmenskega, prazničnega, nedeljskega dela ...,« je povedal Vojko Artač, direktor JZ GRS Kranj. Da so z novim plačnim sistemom zadovoljni, je potrdil tudi sindikalni zaupnik Marko Mršek. Mlad gasilec, ki je na začetku svoje poklicne poti in ima končano šestmesečno prekvalifikacijo, pol leta poskusne dobe in narejen interni strokovni izpit, bo imel osnovno plačo brez dodatkov 650 evrov neto.
»V kranjski poklicni enoti imamo največje število intervencij na zaposlenega gasilca v Sloveniji. Imamo skoraj sedemsto intervencij na leto, za kar je na voljo 36 zaposlenih operativcev, ki so razporejeni v štiri izmene. »Glede na veliko število intervencij in pomembnost območja, ki ga pokrivamo (letališče, nedostopna železniška proga, avtocesta, predor, kemična industrija, jezeri, reka in požarna ogroženost) bi morali imeti na izmeno dve skupini gasilcev, se pravi dvanajst namesto sedanjih devet. Na leto imamo tudi od 30 do 50 podvojenih intervencij, kar pomeni, da imamo v istem času najmanj dve intervenciji in kličemo gasilce na dom, z ene zahtevne intervencije na drugo,« je povedal Vojko Artač. Tako prihaja do preutrujenosti gasilcev, kar bi lahko vplivalo na uspešno in varno posredovanje. Trenutno imajo zunaj razpis za štiri nove gasilce, a bodo ti le nadomestili tiste, ki se bodo upokojili.
Vodja izmene in poklicni gasilec z več kot šestindvajsetletnimi izkušnjami Miran Štular je povedal: »Običajno te ljudje cenijo samo tedaj, ko so neposredno ogroženi. Približno petsto poklicnih gasilcev nas je v Sloveniji, ki opravimo okoli 80 odstotkov vseh intervencij s področja zaščite in reševanja.«