Nakup oklepnikov ni sporen
Tako je na četrtkovi izredni seji sklenila večina poslank in poslancev državnega zbora in zavrnila sklepe opozicije, ki je dvomila o nakupu finskih oklepnikov, z 38 glasovi proti 23.
Ljubljana - Je bil podpis pogodbe za nakup oklepnikov 8×8 izveden skladno z dokumenti, ki sta jih sprejema vlada in državni zbor, je bil postopek transparenten, koliko bo »posel stoletja« stal slovenske davkoplačevalce, je obrambni minister Karel Erjavec zavajal javnost glede postopka nabave in vrednosti oklepnikov, ki jih Slovenija prek zastopnika Rotis kupuje pri finskem proizvajalcu Patria? O teh vprašanjih, ki jih je na državni zbor naslovilo 39 podpisnikov zahteve za sklic izredne seje iz vrst opozicijskih strank, so se kresala mnenja na četrtkovi izredni seji državnega zbora. Karel Erjavec je poslankam in poslancem znova zatrdil, da je pogodba v zvezi z nakupom skladna z vsemi razvojnimi dokumenti, zakonom in proračunskimi podlagami, da je bila cena 258,5 milijona evrov ali 61,9 milijarde tolarjev, da je pristojnim parlamentarnim organom pokazal vso dokumentacijo in dal vsa potrebna pojasnila. Poslanci iz LDS in SD so se spotaknili predvsem ob dejstvo, da je 110 vozil kupljenih z vso nadgradnjo, 25 pa brez nje, kar so minister in stranke, ki ga podpirajo, utemeljili z zahtevami in cilji, ki so bili v zadnjem času spremenjeni v okviru zveze NATO.
V razpravah opozicijskih poslancev (prvopodpisani pod zahtevo za sklic izredne seje je bil Anton Anderlič iz LDS, sicer tudi predsednik parlamentarnega odbora za obrambo) je bilo slišati tudi kritične misli o tem, zakaj sploh tako drag nakup. Cveta Zalokar Oražem je nanizala nekatere primerjave, kaj bi lahko imeli za denar, ki ga bo država plačala za oklepnike. En sam oklepnik stane toliko, kot je bil vreden celoten razpis za razvpite operacijske mize, tolikšna je cena vseh zdravil iz obveznega zdravstvenega zavarovanja za vse slovenske prebivalce, toliko bi stalo 170 operacij na srcu, 785 tisoč cepljenj proti raku materničnega vratu in vsi slovenski otroci bi za ta denar poltretje leto lahko imeli brezplačen vrtec. Borut Sajovic pa je prepričan, da je pri denarju, ki ga z davki plačujemo državljani, pomemben vsak cent, in pri tem navedel izkušnjo iz tržiške občine. Posel z oklepniki je po njegovem netransparenten in po nepotrebnem predrag, po drugi strani pa vojska nesmiselno varčuje pri majhnih stvareh, kot so denimo potni stroški vojakov. Oklepniki so ta čas Sloveniji potrebni toliko kot čuvaj plaže pozimi, je sočno zaokrožil misel tržiški poslanec LDS. Poslanci iz vrst vladnih strank pa so odobravali nakup oklepnikov. Branko Grims iz SDS je dejal, da opremo kupujemo zaradi obveznosti v mednarodnem prostoru. V zvezi Nato smo zaradi kolektivne obrambe, ki edina prinaša varnost, hkrati pa to prinaša določene obveznosti. Zaveza ob vstopu v NATO je bila tudi sprejetje njihovih standardov in od leta 2008 naprej naj bi za potrebe vojske namenjali dva odstotka bruto domačega proizvoda, je spomnil tudi poslanec SDS iz Kamnika Rudi Veršnik. Že prejšnja vlada je predvidela nabavo 135 oklepnikov, lani pa so bili sprejeti novi cilji in obrambno ministrstvo se je nastalim razmeram le prilagodilo, je še dodal poslanec. Sicer pa so v prid ministru in proti sklepom, ki jih je v zvezi z nakupom oklepnikov navajala opozicija, poslanci vladnih strank navajali tudi zagotovila o delovnih mestih, ki se bodo odprla ob tem poslu, o 30-odstotni vključitvi domačega znanja in o visokem deležu protinabav, ki jih prinaša slovenskemu gospodarstvu.