Mandlji
Mandljevec je sredozemsko drevo, sadjarji ga gojijo že več tisočletij, omenjen pa je tudi v svetem pismu. V toplih primorskih krajih nas zgodaj spomladi razveseljuje z nežnimi belimi ali rdečkastimi cvetovi, njegova najbližja sorodnika pa sta breskev in marelica.
Plodovi mandljevca, se pravi mandlji, so najboljši naravni vir vitamina E. Vitamin E je po nekaterih virih najmočnejši poznani antioksidant in učinkovito veže proste radikale v telesu, posebej po naporni vadbi. Poznamo dva tipa mandeljnov: sladkega in grenkega. Grenkih mandljev nikoli ne jemo surovih. Uporabljajo jih za pridobivanje esence, ki je priljubljena za dišavljenje. Sladke mandeljne - cele, zmlete v pasto, sesekljane ali narezane na lističe - uporabljamo v kuhinji za izboljšanje sladic in tudi drugih jedi. Poleg že naštetih lahko kupimo tudi mandlje v lupini, saj so najbolje shranjeni v naravni embalaži. Oluščene mandlje hranimo v dobro zaprtih posodah na hladnem, mandlje v lupini pa za daljši čas shranimo na suhem in hladnem, za sprotno uporabo pa jih imamo lahko v bivalnih prostorih, kjer so lahko okusen okras mize ali kuhinjske police. V receptih pogosto priporočajo olupljena mandljeva jedrca. To naredimo tako, da mandlje stresemo v vrelo vodo. Po 2 do 3 minutah jih odcedimo. Ko se nekoliko ohladijo, vzamemo posamezna jedrca v roke in jih iztisnemo iz rjave lupine. Mandljev okus se izjemno lepo ujema z okusom rib in perutnine, podajo se k zelenjavi, skoraj nepogrešljivi pa so v sladicah. Mandlje lahko tudi kalimo in jim tako še zvečamo že tako veliko hranilno vrednost. Marsikdo pa se rad posladka z marcipanom. To je mandljeva zmes (fino mleta mandljeva jedrca, pomešana s sladkorjem in s snegom iz beljakov), ki je zelo uporabna v slaščičarstvu. Lahko jo naredimo sami, nič pa ni narobe, če jo kupimo, ker marcipan, ki ga dobimo v trgovini, celo lažje oblikujemo kot narejenega doma. Mandljevo olje pa ni blažilno le za kožo, temveč se obnese tudi pri peki in v slaščičarstvu.
Pečen krompir z olivami in mandlji
Za 4 osebe potrebujemo: 1 kg olupljenega krompirja, 20 dag izkoščičenih zelenih oliv, 1 strok česna, 10 dag oluščenih mandljev, 1 žlico jabolčnega kisa, 3 žlice najboljšega oljčnega olja, 2 žlici svežega sesekljanega peteršilja, sol in sveže mlet poper.
Krompir narežite na krhlje, ga solite in ga specite v na 180 stopinj Celzija ogreti pečici. Medtem v električnem mešalniku čim bolj drobno zmeljite olive skupaj s česnom, mandlji, kisom, oljčnim oljem, peteršiljem, soljo in poprom. Pečen krompir prelijte z omako, ga premešajte in takoj postrezite samostojno ali pa s pečenimi ribami.
File jelena v omaki z mandlji in balzamičnim kisom
Za 5 oseb potrebujemo: 1 kg jelenovega fileja,1 pest mandljevih lističev, 1 žlico olja, 1 žlico masla, pol žlice moke, 2 dl mesne juhe, 2 žlici najboljšega balzamičnega kisa, sol in sveže mlet poper.
Jelenove fileje natrite s soljo in poprom ter jih povaljajte v mandljevih lističih. Na vročem olju jih z vseh strani opecite, dodajte maslo in moko, ju malo popražite in zalijte z mesno juho ter balzamičnim kisom. Na močnem ognju dušite toliko časa, da se omaka zgosti, meso vzemite iz omake in ga narežite na rezine. Rezine mesa zložite na krožnik, jih prelijte z omako in postrezite s pirejem iz bučk in krompirja.
Jabolčna pena z mandljevim prelivom
Za 4 osebe potrebujemo: 60 dag jabolk, 2 dl jabolčnega soka, 10 dag sladkorja, sveže stisnjen sok ene limone, 4 beljake, 3 dl sladke smetane in 8 listov želatine.
Jabolka olupite, jim odstranite peščišče ter jih skuhajte v jabolčnem soku s sladkorjem in limoninim sokom ter pripravljeno zmes pretlačite čez cedilo. Medtem namočite želatino, beljake stepite v trd sneg, in ravno tako smetano. Želatino raztopite in jo primešajte jabolčni čežani. Narahlo primešajte še trd sneg in iz beljakov in smetano. Postavite v hladilnik za 5 ur, da se pena strdi. Strjeno peno nabrizgajte na krožnik, jo prelijte z mandljevim prelivom in okrasite z rezinami jabolka. Za mandljev preliv v 2 dl smetane skuhajte 10 dag oluščenih mandljev in še vrelo čim bolj drobno zmeljite skupaj s tremi jajčnimi rumenjaki ter ohladite.
Ananasov kolač z mandlji
Potrebujemo: 1 limono, 5 dag masla, 15 dag sladkorja v prahu, 1 celo jajce, 2 rumenjaka, 5 dag moke, 1 pecilni prašek, 20 dag drobno zmletih mandljev, maslo za pekač in 1 cel svež ananas.
Maslo ogrejte na sobno temperaturo in ga skupaj s sladkorjem penasto umešajte. Nato enega za drugim dodajte jajce in oba rumenjaka. Dodajte še moko, pecilni prašek, mandlje in limonino lupinico ter zmešajte, da dobite gladko maso. Pekač s premerom 22 centimetrov namažite z maslom in ga pomokajte. V pekač vlijte testo in nanj naložite olupljen in na rezine narezan ananas. Rahlo ga pritisnite v testo in postavite v na 170 stopinj Celzija ogreto pečico in pecite približno 40 minut.