S pokrajinami se bo Slovenija hitreje razvijala

Pod tem naslovom je bilo v Gorenjskem glasu objavljeno poročilo o srečanju vladnih predstavnikov z župani. Vlada jim je predstavila zakonodajo o bodočih pokrajinah. Od tega, kakšne pokrajine bomo imeli, bo odvisna prihodnost marsikaterega predela Slovenije, zato bo najtrši oreh v seriji zakonov o pokrajinah »zakon o območjih pokrajin«, ki bo odločal o tem, kateri predel države bo dobil status pokrajine. Če bodo pokrajine nastajale po volji občanov in strokovnih kriterijih, se bo Slovenija, o tem sem trdno prepričan, resnično hitreje razvijala. Že vrsto let zasledujem v medijih bolj ali manj strokovne razprave o tem, kakšne pokrajine bi bile najbolj primerne za Slovenijo. O tem strokovnjaki niso enotnega mnenja. Nekateri se zavzemajo za večje število pokrajin (do 20), drugi za manjše število (do 8). Vsaka razdelitev ima svoje prednosti in slabosti. Osebno mi je bolj simpatičen irski modle večjega števila manjših pokrajin, ki se je tam izkazal za zelo uspešnega. Podpiram izjavo radovljiškega župana Janka S. Stuška, ki je navedena v članku »če pa bo prišlo do večje drobitve Slovenije na več pokrajin, kot je sedaj statističnih regij, denimo 14, 16 ali 18, potem pa priporočam Gorenjski, da se razdeli, da ima dva centra odločanja in dva centra razvoja.« Izgleda, da se vlada zavzema za manjše pokrajine, saj je omenjena med možnimi pokrajinami tudi Zasavska pokrajina s petnajst tisoč prebivalci. Če bodo dobile status pokrajine Zasavska, Savinjsko-Saleška, Spodnjepodravska in še druge manjše pokrajine, potem je popolnoma jasno, da mora Gorenjska dobiti »dva centra odločanja in dva centra razvoja«.

Dobili bomo pokrajino Zgornja ali Visoka Gorenjska, ki bo obsegala sedem občin in zavzemala trikotnik med Brezjami, Bohinjem in Ratečami s približno 65 tisoč prebivalci. Ker pa Zgornja Gorenjska nima političnih botrov, nima svojega poslanca v Državnem zboru, nima močnega politika v vrhovih strank, bo bitka za pokrajino težja, čeprav bo v primeru, da se bo parlament odločil za manjše pokrajine, to naša ustavna pravica. Zato sem toliko bolj vesel omenjene izjave radovljiškega župana, ki dokazuje, da bomo »levica in desnica« glede pokrajin našli skupni jezik in se skupaj trudili za dobro prebivalcev Zgornje Gorenjske.

Avgust Mencinger, občinski svetnik N.Si

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 13. februar 2018 / 13:24

Zime še niso pregnale

Minuli konec tedna so marsikje po Gorenjskem pripravili pustovanja in pustne povorke, po novi snežni pošiljki in mrazu pa maškaram preganjanje zime še ni najbolje uspelo.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / nedelja, 9. marec 2014 / 17:11

Jeseniška mavrica

»Rasizem je neumen. Sem črna, bela in Azijka. In vsi me imajo radi.« (Panda)

Gospodarstvo / nedelja, 9. marec 2014 / 17:08

Naši izdelki zaslužijo dobro ceno

Medvoški Donit Tesnit si ob pomoči belgijskega poslovneža Johana De Sloovereja prizadeva svoje tesnilne izdelke uvrstiti v višji cenovni razred.

Kultura / nedelja, 9. marec 2014 / 17:07

Greatest hits Gorazda Vahna

V Kulturnem centru slikarjev Šubic v Poljanah je na ogled razstava, pravzaprav pa na voljo vstop v čarobni pravljični svet ilustracij Gorazda Vahna.

Kranj / nedelja, 9. marec 2014 / 17:04

Krajani proti načrtovani severni obvoznici

Civilna iniciativa s Primskovega je v torek sklicala zbor krajanov, na katerem so izrazili svoje nestrinjanje glede sedanje umestitve severne mestne obvoznice.

Kranj / nedelja, 9. marec 2014 / 17:03

Bolnišnicam zategujejo pasove

Na zadnji dan leta 2013 so znašale neporavnane zapadle obveznosti v bolnišnicah 114 milijonov evrov. Na Gorenjskem ima s tem težave Splošna bolnišnica Jesenice, druge bolnišnice za zdaj še ne, a moraj...