Na kosilu s Prešernom
Samo avtomobili so bili tisti, ki so obiskovalce starega mestnega jedra Kranja na kulturni praznik opomnili, da so v 21. in ne v 19. stoletju.
Kranj - Stari del Kranja je v četrtek prežel utrip življenja iz časa dr. Franceta Prešerna. Po ulicah se je sprehajala meščanska družina in mimoidočim delila fige. Pred vodnjakom na Glavnem trgu je bila dolga vrsta otrok in njihovih staršev, ki so čakali, da se bodo popeljali s kočijo z dvovprego lipicancev. Srečali smo kranjskega nočnega čuvaja, ki bi vam pred stoletjema povedal: »Vsak večer preverim, ali so zaklenjena mestna vrata. Potem grem na obhod po ulicah in skrbim za nočni mir. Oznanjam tudi, koliko je ura.« Več kot sedemdeset je bilo »sprehajalcev« iz kulturnih društev, ki so se oblekli v skladu z oblačilno kulturo iz prve polovice 19. stoletja; med njimi so bili člani Folklorne skupine Ozara iz Kranja in Folklorne skupine Strmov iz Cerkelj.
Na ličnih stojnicah so prodajalci vabili k nakupu izdelkov domače in umetne obrti. »Spomine na Prešerna« je ponujal Brane Škofic, po poklicu graver, po duši pa slikar in kipar. Prešernova hiša je bila dobro obiskana. »V šoli smo se učili o Prešernu in zanimalo me je, kje je živel,« je povedal drugošolec Timon Novak, ki je z mamico, očkom in štiriletno sestrico Erin četrtkov dopoldan preživel v mestu. Srečali smo tudi družino Ahčin, doma iz okolice Kranja. O dogajanju so menili: »Ideja je v redu, verjetno bi bilo še več ljudi, če bi bilo lepše vreme. Ogledali smo si Prešernovo hišo, semenj, nastop folklorne skupine. Škoda le, da so danes zaprte trgovinice v mestu.« Pred Prešernovim spomenikom so potekali tradicionalni recitali v organizaciji Krajevne skupnosti Center, Prešernovega gledališča in kranjskih osnovnih in srednjih šol. Lajnar Zdravko Debeljak iz Železnikov se je udeležil Mednarodnega festivala lajnarjev. »Veliko je zanimanja za stare običaje in za stara ljudska glasbila,« je povedal Debeljak, ki je točno opoldne lajno zamenjal za harmoniko, na katero je zaigral pri Starem Mayrju na kosilu s Prešernom.
Razlegala se je pesem; pred Prešernovim spomenikom, Prešernovo hišo, na Glavnem trgu, v Prešernovem gaju ... Zavod za turizem Kranj kot glavni organizator je v sodelovanju z društvi, muzejem, galerijami, šolami in posamezniki pripravil nepozaben dogodek. Številni obiskovalci pa so bili dober dokaz, da je takšnih prešernih dni v mestu premalo.