Sprehod po soteski Vintgar
Soteska Vintgar spada med največje gorenjske turistične zanimivosti, pa tudi najbolj obiskane, saj je obiskovalcev iz leta v leto več. Najbolj pogumni v ledeno mrzli reki Radovni v teh vročih dneh tudi zaplavajo.
Zgornje Gorje - Soteska Vintgar (med številnimi Slovenci znana tudi kot Blejski Vintgar, a domačini opozarjajo, da je to poimenovanje napačno) je kot naravni spomenik zaščitena znamenitost v občini Gorje, po kateri so ime 'vintgar' prevzele tudi nekatere druge soteske. Gre namreč za prvo turistično urejeno sotesko s številnimi koriti pri nas, ki jo je v tisočletjih med Homom in Borštom vrezala reka Radovna.
Slikovito sotesko sta leta 1891 povsem naključno odkrila fotograf Benedikt Lergetporer in Jakob Žumer, gorjanski župan in kartograf. Soteska je bila takrat povsem neprehodna, a navdušena nad naravnimi lepotami sta se odločila, da jo uredita za turiste in za oglede je bil Vintgar prvič odprt 26. avgusta 1893. Vse od takrat jo hodijo občudovat obiskovalci od blizu in daleč in v teh vročih dneh se nemalokrat zgodi, da je parkirišče z vozili s tujimi registrskimi tablicami napolnjeno do zadnjega kotička. Sprehod po 1,6 kilometra dolgi soteski Vintgar se začne pri brunarici z nakupom vstopnice, nato pa nadaljuje po leseni stezi in številnih lesenih mostovih, ki vodijo tik ob kristalno čisti in smaragdno zeleni Radovni ter njenih brzicah in tolmunih, kjer prebivajo številne ribe. Obisk soteske, ki jo prečka tudi železniška proga Jesenice–Most na Soči, se konča z ogledom 13-metrskega slapa Šum. Strma, do dvesto metrov visoka pobočja v sotesko spustijo občutno manj sončnih žarkov, zato je pot mestoma tudi spolzka, a sprehod je zato še bolj osvežujoč. Kljub temu si najbolj pogumni obiskovalci ohladitev poiščejo kar v reki sami, ki pa ima tudi v teh dneh le okoli osem stopinj. »Zelo lepo, navdušeni smo. Reka je čudovite barve in všeč nam je pot, speljana po pobočju. Počitnikujemo v blejskem kampu, za sotesko pa smo izvedeli že doma,« nam je povedal oče nizozemske družine, ki se s svojim fotoaparatom kar ni naveličal motivov, ki jih ponuja Vintgar.
»Obiskovalcev med sezono sicer ne štejemo, a v tako vročih dneh je obisk zares velik. Odvisni smo sicer od vremena in gostov bližnjega Bleda, a če nam je vreme naklonjeno, je soteska odprta od konca aprila pa vse do oktobra, novembra. Številne tuje agencije imajo sotesko Vintgar že v svojih programih, izredno veliko je Izraelcev, vse več pa tudi Korejcev, Malezijcev, Japoncev … Večinoma so nad videnim res navdušeni,« je z obiskom zadovoljen Janko Peterman, predsednik Turističnega društva Gorje, ki skrbi za to naravno znamenitost. Kot je poudaril, pot vsako jutro skrbno pregledajo, saj nenehna vlaga lesene dele hitro načne, večino lesene poti pa prenovijo ob začetku sezone, saj vlaga, plazovi in podrta drevesa pozimi naredijo veliko škode. Veliko pozornosti so letos namenili tudi zaščitnim ograjam na pobočjih, ki zadržujejo padajoče kamenje.