Oklepniki v parlamentu
Državni zbor bo v četrtek na zahtevo opozicije na izredni seji razpravljal o domnevno spornem nakupu finskih oklepnikov Patria.
Ljubljana – Kolegij predsednika državnega zbora je odločil, da bo v četrtek, 15. februarja, izredna seja državnega zbora, ki jo je zahtevala opozicija. Njeni poslanci s prvopodpisanim Tonetom Anderličem, ki je tudi predsednik odbora državnega zbora za obrambo, so prepričani, da je načrtovani nakup oklepnikov finskega proizvajalca Patria sporen. Ministru za obrambo Karlu Erjavcu 39 opozicijskih poslancev očita zavajanje javnosti, saj se je izkazalo, da država za 258 milijonov evrov (63 milijard nekdanjih tolarjev) kupuje le 110 oklepnikov s predvideno opremo (konfiguracijo) in ne 135, kot je lani jeseni na odboru državnega zbora za obrambo zagotavljal minister. Sedaj se je izkazalo, da za enako ceno 25 oklepnikov ne bo primerno opremljenih. Že na današnji seji odbora za obrambo bodo člani razpravljali o predlogih treh sklepov, ki jih bodo pobudniki za sklic izredne seje predlagali državnemu zboru. V njih so zapisali, da je minister za obrambo ravnal nesprejemljivo in s podatki zavajal javnost in državni zbor. Poslanci naj bi ugotovili, da je sklenjena pogodba škodljiva in da je zato treba sprejeti ustrezne ukrepe za odpravo škode. Opozicija interpelacije zoper ministra za obrambo tokrat še ne napoveduje, saj naj bi minister sam napovedal odstop, če bi se ponudba finske Patrie izkazala za neustrezno.
Minister Karl Erjavec zavrača vse obtožbe. Izredna seja se mu zdi nepotrebna, saj je bila pogodba sklenjena zakonito in pregledno, kar za pretekle nakupe pod prejšnjimi vladami ni mogoče trditi. Tudi spornih 25 oklepnikov bo imelo osnovno opremo, zaradi spremenjenih ciljev zveze Nato pa se je dodatna oprema v času dogovarjanja in sklepanja pogodb spremenila. Minister računa na podporo vladnih strank. SDS, Nova Slovenija in SLS bodo o stališčih za izredno sejo razpravljale danes, DeSUS pa v četrtek pred sejo.
Nakup finskih oklepnikov je že od lanske jeseni naprej vroča politična tema. Zaposleni v Sistemski tehniki Ravne, ki je na razpisu sodelovala z vozili Krpan, vendar ni uspela, so protestirali pred ministrstvom za obrambo v Ljubljani, njena uprava pa je vložila tožbo zoper državo in podjetje Rotis, ki v Sloveniji zastopa finsko Patrio. Sistemska tehnika je zahtevala tudi revizijo postopka. Zahteva je bila zavrnjena, saj revizija v primeru naročila zaupne narave ni mogoča. Tudi komisija državnega zbora za nadzor proračuna in javnih financ je kljub nasprotovanju članov iz opozicije sklenila, da je bil razpis za nakup oklepnikov izveden zakonito in da je bila ponudba Patrie oziroma Rotisa boljša od ponudbe Sistemske tehnike.