Želje z otoka vendarle zastonj
Blejski otoček s cerkvijo je zagotovo ena največjih atrakcij Slovenije, le redki pa ob obisku ne pozvonijo z "zvonom želja", ki ima menda čudežno moč.
Bled – »Po petnajstih letih se na Blejskem otoku, zaradi nujnosti obnove, znova uvaja vstopnina. Vstopnina znaša tri evre, za otroke do petnajstega leta je brezplačno, za občane Bleda pa je plačilo prostovoljno,« se je dobesedno glasilo obvestilo, ki so ga prejšnji teden na svoje naslove dobili blejski turistični delavci na njem pa je bil žig Družbe sv. Martina d. o. o., Bled, katere ustanovitelj je župnija Bled. Ob žigu je podpis blejskega župnika Janeza Ambrožiča in datum 22. januar 2007. Podatek o vstopnini je bil (tudi še včeraj) na spletni strani blejskiotok.si, kjer so ob ceni zapisali tudi »Hvala za vaš prispevek k obnovitvenim delom«.
Ker so se te dni v javnosti pojavljale različne informacije o tem, kdo bo moral plačati vstopnino, od kdaj in zakaj, smo odgovorne prosili za pojasnilo. »Vstopnino smo začeli pobirati 23. januarja, za to pa smo se odločili, ker je treba obnoviti objekte na otoku. Strehe so po vrsti v zelo slabem stanju, prav tako pročelja, inštalacije so stare 40 let. Prihodki od trgovine s spominki in gostinstva komaj zadoščajo za redno vzdrževanje. Zaradi nedokončane denacionalizacije tudi ni možnosti za pridobitev državnih in evropskih sredstev,« je pojasnila Danica Sebanc iz Družbe sv. Martina in dodala, da so vstopnine v svetu običajen dodatek k ceni aranžmaja.
»Po naših prvih informacijah naj bi se vstopnina pobirala pred vstopom v cerkev, saj je to pač točka na otoku, kjer se zbirajo vsi obiskovalci. Vstopnine v cerkev naj ne bi plačali ob maši in porokah, pa tudi kavo v lokalu naj bi bilo še vedno moč spiti brez plačila vstopnine. Seveda pa si večina turistov na otoku želi ogledati tudi cerkvico, predvsem pa mnogi prihajajo zaradi tako imenovanega »zvona želja«,« je povedal direktorica Turizma Bled Eva Štravs Podlogar in dodala: »Res se tri evre vstopnine sliši malo, če pa pomislimo na avtobus turistov, pa je to blizu 150 evrov. Tako je organizatorje potovanj, ki imajo že utečene oglede Bleda, absolutno prepozno o tem obveščati šele takrat, ko je vstopnina že dejstvo. Zato smo zadovoljni, da so včeraj pri blejski župniji vendarle ustavili pobiranje vstopnine in zagotovo bomo skupaj z občino v prihodnjih dneh skušali doseči ustreznejšo rešitev.
Na Bledu so okvirno izračunali, da otok letno obišče okoli 80 tisoč ljudi. Uradnih podatkov o tem sicer ni, saj naj bi pletnarji letno prepeljali okoli 50 tisoč obiskovalcev, poleg njih pa so ob jezeru še štiri različne izposojevalnice čolnov.