Spomin na Nejca Zaplotnika, posnetek iz projekcije filma Manaslu - konec poti Nejca Zaplotnika. (Foto: Tina Dokl)

Poklon izjemni osebnosti

Predstavitev Dokumentarnega filma Manaslu - konec poti Nejca Zaplotnika v Kranju. Film bodo prihodnji teden predvajali na Televiziji Slovenija.

Kranj - Po premieri v Cankarjevem domu v Ljubljani so slovenski dokumentarni film o prvem slovenskem vzponu na Manaslu v Nepalu in tragični nesreči Nejca Zaplotnika predvajali v Kinu Center v Kranju. »Kranj je vodilno slovensko alpinistično mesto, Kranj je rojstno mesto Nejca Zaplotnika. Film je poklon izjemni osebnosti, kar je Nejc zagotovo bil,« je na četrtkovi predstavitvi povedal Viki Grošelj, scenarist filma Manaslu - konec poti Nejca Zaplotnika.

Devetega maja 1956 je človek prvič stopil na 8163 metrov visoki Manaslu (v sanskrtu je to Gora duha), ki velja za enega najbolj nevarnih in nepredvidljivih osemtisočakov. Leta 1984 se je tudi v slovenski alpinizem zapisal uspešen vzpon na Manaslu, a je velik dosežek spremljal grenak priokus. Aprila 1983 je namreč pod ledenim plazom, ki se je zrušil z južne stene Manasluja, umrl Nejc Zaplotnik.

Dokumentarec je nastal v dveh sklopih v režiji Boštjana Mašere. Leta 1984 med uspešnim vzponom na Manaslu je kamero v himalajskih višavah držal Stipe Božič, leta 2006 so se mu pridružili Anže Čokl in ekipa RTV Slovenija. Dokumentarec vključuje posnetke prvega slovenskega vzpona na vrh Manasluja, zgodbe in avanture pogumnih alpinistov, trenutke sreče in žalosti, kot tudi zanimive intervjuje (Viki Grošelj se je pogovarjal tudi z alpinistom Reinholdom Messnerjem). Obenem film izpostavi legendo slovenskega alpinizma, Nejca Zaplotnika, ter njegovo poslednjo pot v Himalajo.

Dokumentarec bodo predvajali na prvem programu Televizije Slovenija, v torek, 6. februarja, ob 20.55. »To ni edini film, ki ga bodo predvajali na nacionalni televiziji. Ogledali ste si lahko že film o Makaluju, v naslednjih letih načrtujemo tudi dokumentarce o ostalih osemtisočakih,« je napovedal odlični alpinist Viki Grošelj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 8. januar 2010 / 07:00

Gorenjski glas

Gorenjski glas, 8. januar 2010, št. 2

Objavljeno na isti dan


Šenčur / torek, 29. april 2014 / 07:00

Ogorčeni kmetje zaprli cesto

Fizične zapore dostopov do poljskih in gozdnih poti na avtocestni priključek Brnik, zaradi katerih so v petek slabih pet ur protestirali prizadeti kmetje, ostajajo tudi po včerajšnjem sestanku na prom...

Škofja Loka / torek, 29. april 2014 / 07:00

Prebili so predor pod Stenom

V petek so pod Stenom prebili 660 metrov dolg predor na trasi poljanske obvoznice in dogodku tudi nazdravili.

Kranj / torek, 29. april 2014 / 13:52

Kaznovani po petindvajsetih letih

Kokrica – Na Kokrici, kjer že vrsto let parkirajo tisti, ki se odpravljajo na avtobus in tudi na rekreacijo, so redarji pred kratkim poostrili nazor in začeli kaznovati.

GG Plus / torek, 29. april 2014 / 13:50

Prva svetovna vojna vstaja iz pozabe

Poleti bo minilo že sto let od začetka prve svetovne vojne. Ta stoletnica zbuja neverjetno veliko javno in zasebno pozornost po vsem svetu; vojna 1914–1918 je bila v preteklosti že precej pozabljena,...

Nasveti / torek, 29. april 2014 / 13:25

Nutellina torta

Menim, da mi ni treba utemeljevati, da je Nutellina torta nekaj najboljšega, kar lahko pojeste … Nutella nikoli ne razočara.