Z litro v drugo desetletje
Festival Kanal je ob uvodnem koncertu ob svojem desetem jubileju iz Bohinja pregnal deževne oblake. Dej še'n litro so znova – že tretjič, na Kanalu navdušili več sto obiskovalcev.
Minuli petek se je z baklami osvetljen kanal hudournika Suha v Ribčevem lazu namesto z vodo napolnil z ljubitelji glasbe, ki so se zabavali s trubaškimi ritmi skupine-gibanja Dej še'n litro. Dej še’n litro so glasbeno gibanje, ki svojo odvečno energijo sproščajo preko trobil, pihal in tolkal, glasbeno pa prehajajo vse od balkanskih trubaških ritmov do klezmerja in sproščenih ameriških jazz in pop ritmov. Več stoglavo množico, ki je napolnila kanal in okolico, so Primorci, ki so v kanalu zaigrali že tretjič, popeljali na pravi glasbeni izlet. S koncertom Dej še’n litro se je tako pričel že deseti jubilejni Festival Kanal, ki obiskovalce letos v graben vabi kar na deset koncertov.
Kot je povedal vodja festivala Jure Sodja, sicer ni vse šlo po načrtih, vendar so znova pripravili glasbeni festival za sladokusce: »Obletnice ne praznujemo s šampanjcem, temveč smo raje razširili program s šestih na deset koncertov in s tem obdarili obiskovalce. Ravno obiskovalci so z leti postali glavno vodilo festivala, predvsem njihove želje, ki smo jih v njihovo zadovoljstvo poskušali kar največkrat izpolniti.« Kljub mrtvemu pričetku poletne turistične sezone po zaslugi nič kaj poletnega vremena obiskovalcev, tudi tujih, na uvodnem koncertu festivala ni manjkalo. K uspehu festivala zagotovo velik delež prispeva sama lokacija, meni Sodja. »Pred desetimi leti so posamezniki prepoznali potencial, na srečo pa so naleteli na pozitiven odziv tudi v okolici, predvsem bližnjem kava baru Paviljon. Šlo je za napredek, nekaj novega. Cilj festivala pa je bila vedno kvalitetna glasba. Vseh vrst, tako klasike, ki se je že večkrat predstavila v kanalu, kot tudi jazza in drugih zvrsti, s čimer poskušamo tudi nekoliko razširiti lokalna glasbena obzorja.« Kot je še dodal vodja festivala, je festival dobro sprejet tudi pri okoliških turističnih ponudnikih: »Kot vidite, na balkonih sedijo in uživajo v glasbi tudi nekoliko starejši gosti, ki niso ravno ciljna publika in za katere so mislili, da jih bo glasba s festivala motila. Razumevanje pa smo pokazali tudi organizatorji, s tem da se koncerti večinoma končujejo okoli 23. ure.«
Ob deseti obletnici so organizatorji zbrali pogum in glavnega sponzorja zaprosili za večji vložek, sponzorji pa so na to tudi pristali, tako letos razpolagajo z večjim glasbenim proračunom, ki so ga namenili širitvi festivala, ki mu ne manjka pestrosti.
Na drugem koncertu bo 16. julija tako nastopala skupina Help, ki pripravlja sprehod skozi glasbo Beatlov. V petek, 18. julija, bo Kanal v znamenju glasbe bivše Jugoslavije s skupino Prevara, 23. pa bo zvenel v južnoameriških ritmih zasedbe Vivarache. Predzadnji julijski večer ga bodo zavzeli irsko-škotski in bretonski ritmi štiričlanske zasedbe Noreia, prvega avgusta pa bodo na festivalu prvič nastopili narodno-zabavni glasbeniki, in sicer domači Bohinjski muzikantje. Vrhunec festivala se obeta šestega avgusta s Hamom in Tribute 2 love. Osmega avgusta bo nastopila štiričlanska zasedba Spoonful, 13. avgust pa je rezerviran za šansone in urbani pop Katje Šulc. Festival Kanal se bo tako zaključil 20. avgusta s skupino Nula Kelvina.
Obenem pa je v kanalu na ogled tudi fotografska razstava Aleša Zdešarja in Andyja Aungthwina z naslovom Svetloba v Bohinju.
Kot je zaključil Jure Sodja, ob zaključku prvega desetletja festivala gledajo tudi v prihodnost: »Predvsem v smeri tega, da bomo težko šli nazaj na šest koncertov, če se seveda ne bomo drugače organizirali. Vse je povezano s stroški in sredstvi, ki so vsakoletni izziv, vendar dokler sredstva bodo, bomo delali. Veliko je bilo doseženo, saj so tu nastopila že velika imena slovenske glasbe, kot so Vlado Kreslin, Orleki in drugi, kar je težko preseči, vendar bomo poskušali.«