Na slavnostni seji so loški planinci pripravili tudi pester kulturni program. (Foto: Gorazd Kavčič)

Sto let domoljubja

Prvi slovenski planinci so bili domoljubi, saj niso želeli, da bi imele gore nemška imena in nemške poti. Na Loškem so se organizirali pred stotimi leti.

Škofja Loka – Temelji slovenskega planinstva segajo v drugo polovico 19. stoletja, ko so se domoljubni Slovenci združili v želji, da tujci ne ponemčijo naše gore. V začetku leta 1893 so ustanovili Slovensko planinsko društvo, sledile so ustanovitve podružnic. Pred sto leti, natanko 24. januarja 1907 so v Selcih ustanovili podružnico za Škofjeloški sodni okraj, prvi predsednik pa je bil župnik Anton Fajfar. »V tistih časih je bil blagajnik društva kar župan. Želeli bi si, da bi bilo tudi danes tako,« je na slavnostni seji Planinskega društva Škofja Loka malce za šalo, malce za res povedal dolgoletni predsednik Jože Stanonik.

S slavnostno sejo so škofjeloški planinci začeli s praznovanjem stoletnice njihove ustanovitve. Seje se je udeležilo veliko visokih gostov, zbrane pa sta nagovorila domači župan Igor Draksler in Franc Ekar. Oba sta poudarila, da ljubezen do gora kaže tudi na planinsko domoljubnost. V PD Škofja Loka so izredno ponosni na dom na Lubniku in kočo na Blegošu. Leta 1932, ko je društvo štelo 100 članov so na Lubniku postavili prvo kočo, vendar so jo med vojno požgali. V začetku 50-tih let prejšnjega stoletja so odprli nov dom in ga vseskozi dopolnjevali. Leta 1989 so zgradili tudi žičnico. Ideja o koči na Blegošu je stara skoraj 80 let, vendar je bila šele leta 1977 predana uporabi. Pred štirimi leti v kočo pripeljali elektriko, letos zatem pa popolnoma prenovili.

Loški planinci imajo skoraj desetletje tudi lastne prostore nad avtobusno postajo, vsako leto organizirajo do 50 planinskih izletov, letos se je rekordno število planincev (539) udeležilo tradicionalnega pohoda s Pasje ravni v Dražgoše. Danes društvo združuje približno 1100 članov, kar v primerjavi z zadnjimi 15 leti zopet pomeni rast. Največ članov je društvo sicer štelo leta 1981 (dobrih 1600).

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sreda, 25. november 2020 / 00:39

Tri točke v Domžalah Celjanom

Kranj – Po reprezentančnem premoru so nogometaši v prvi slovenski nogometni ligi konec tedna nadaljevali prvenstvo in odigrali tekme 12. kroga. Nogometaši Domžal so gostili aktualne prvake iz Celja...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / nedelja, 14. april 2013 / 07:00

Slovenija je za BKS Bank najpomembnejši tuji trg

Banka je lani povečala bilančno vsoto, čisti dobiček pa tudi obseg posojil in depozitov.

GG Plus / nedelja, 14. april 2013 / 07:00

Dijaki vse bolje ločujejo

Dijaki in učitelji gorenjskih srednjih šol, ki sodelujejo v akciji Pozor(!)ni za okolje, so od začetka šolskega leta do zadnjega ocenjevanje močno izboljšali ločevanje odpadkov v šolah.

Zanimivosti / nedelja, 14. april 2013 / 07:00

Druži jih tudi zdrava hrana

V Medgeneracijskem društvu za kakovostno starost Komenda so zaključili letošnjo delavnico o zdravi prehrani, ki je naletela na zelo dober odziv.

Kranj / nedelja, 14. april 2013 / 07:00

Le nekaj klikov do branja

Poskusnemu delovanju v prvi slovenski spletni knjižnici z elektronskimi knjigami Biblos se je pridružilo pet gorenjskih splošnih knjižnic. Trenutno je na voljo 106 knjižnih naslovov, do julija jih bo...

Nasveti / nedelja, 14. april 2013 / 07:00

Skriti zaklad ...

Begunjščica (2060 m) - ... ker njena severna stena ponuja številne zanimive, različno zahtevne alpinistične vzpone. Gora prepletena z različno zahtevnimi grapami. V vseh letnih časih množično obiskana...