Dobro pripravljeni na evro
Vsa dosedanja testiranja so pokazala, da so banke na uvedbo evra dobro pripravljene, za "vsak primer" pa so pripravile tudi rezervne scenarije.
Ljubljana – Banka Slovenije in Združenje bank Slovenije sta na četrtkovi novinarski konferenci predstavila za uvedbo evra pomembne informacije. Kot je povedal član Sveta Banke Slovenije Božo Jašovič, se je v petek za Banko Slovenijo končala predčasna oskrba bank z evrsko gotovino, kar je šele prvi del naloge, drugi del se bo začel, ko bodo iz obtoka začeli umikati tolarje. »Na uvedbo evra smo dobro pripravljeni, v teh dneh se ukvarjamo samo še s podrobnostmi,« je dejal Jašovič in dodal, da je tudi že vsa evrska gotovina v Sloveniji.
»Vsa dosedanja testiranja so pokazala, da so banke na uvedbo evra dobro pripravljene,« je v imenu Združenja bank Slovenije povedal Slavko Cimprič, ki ob tem upa, da bo sama uvedba evra to tudi potrdila. S prodajo začetnih paketov slovenskih evro kovancev, s katero so začeli v petek, želijo prebivalstvo seznaniti s podobo slovenskih evro kovancev. Z njimi do uvedbe 1. januarja ne bo možno plačevati, potem pa bo enako kot s kovanci, ki so jih izdale druge države z evro območja, mogoče plačevati povsod, kjer je evro zakonito plačilno sredstvo.
Rezervni scenarij
V bankah so v pripravah na uvedbo evra dali velik poudarek prilagoditvi bankomatov in POS terminalov, kar je za občane najbolj pomembno, pripravili pa so tudi rezervni scenarij za primer, če bančni avtomati in POS terminali ne bi delovali. V tem primeru bi banke odprle večino svojih poslovalnic, v katerih bi stranke lahko zamenjale tolarje v evro in dvignile denar z računa, ne bo pa možno opravljati drugih bančnih storitev, je dejal Slavko Cimprič in dodal, da bodo banke o svojih aktivnostih pri uvajanju evra sproti obveščali javnost.
Banke bodo brezplačno zamenjevale tolarske kovance in bankovce v evrske po tečaju zamenjave 239,640 tolarja za evro še dva meseca po uvedbi evra, torej do 1. marca, potlej jih bo menjala le še Banka Slovenije – kovance do konca leta 2016 in bankovce brez časovnih omejitev. Da bi se izognili morebitnim čakalnim vrstam po uvedbi evra, nekatere banke že zdaj omogočajo strankam, da tolarje zamenjajo v evre, vendar ne po menjalniškem tečaju, ampak po tečaju zamenjave.
Vse pogodbe, sklenjene med bankami in strankami, bodo z vsemi pravicami in obveznostmi veljale naprej tudi po uvedbi evra, je dejal Andrej Rant, viceguverner Banke Slovenije, in poudaril, da se z uvedbo evra tudi obrestne mere v pogodbah ne bodo spremenile. Le obrestno mero Sitibor bo zamenjal Euribor, v pogodbah z valutno klavzulo, vezano na evro, pa bo tovrstna klavzula »ugasnila«, saj bo evro postal domača valuta.