Samozavesten otrok

Iskreno se zanimajmo za vse, kar otrok počne, ne glede na to, koliko je star in česa je sposoben. Ne primerjajmo ga z drugimi.

Preprosto pravilo se glasi: otroka rešujmo iz težav samo takrat, kadar je ogroženo njegovo življenje, zdravje ali morala. Če pozabi napisati domače branje, kdo je ogrožen? Hm, mogoče njegova lenoba?

Samozavesten otrok je tisti, ki zna razmišljati s svojo glavo in ne potrebuje za vsako stvar našega nasveta. Ne krivi drugih za svoje napake in ne dela stvari samo zato, da bi ugajal. Je pripravljen popravljati napake in poslušati mnenje drugih ljudi. Zaveda se tega, kdo je, kam pripada, kaj vse zmore, katera so njegova močna in šibka področja. V družini in v življenju se počuti varnega, da lahko preizkuša svoje sposobnosti in tvega napake. Napake in učenje so namreč sestavni del pri pridobivanju samozavesti. Kako lahko starši pripomoremo k temu, da bo otrok razvijal vse te vrline?

Dajmo otroku občutek, da je nekaj posebnega

Iskreno se zanimajmo za vse, kar otrok počne, ne glede na to, koliko je star in česa je sposoben. Ne primerjajmo ga z drugimi. Pogovarjajmo se o njegovih uspehih in o trudu, ki ga je vložil za to. Naj nas ne zanima samo rezultat. Naš čas in pozornost sta spodbujevalca otrokove samozavesti.

Poudarjajmo otrokove močne strani

Čim večkrat poudarimo njegove sposobnosti, pri mlajših otrocih, ki so plašni in sramežljivi, pa narišimo, česa vse so že naučili, kaj vse znajo. Vsak dan pohvalimo otroka. V otrokovo sobo dajmo fotografijo, ko mu je nekaj uspelo – ko se je naučil voziti kolo, smučati, jahati … dajmo pomen njegovim dosežkom. Spremljajmo ga na treningih in tekmah.

 

Spodbujajmo ga

Otrok težko vztraja pri neki aktivnosti, ki je še ne obvlada. Raje odneha, kot da bi vztrajal. Pri tem potrebuje našo nevsiljivo pomoč in spodbudne besede. Povejmo mu, kako smo se mi tega naučili in koliko časa smo potrebovali. Naloge razdelimo na manjše dele, saj jih bo lažje osvojil po korakih. Ne pričakujmo, da se bo takoj naučil brati ali poštevanke. Lahko pišemo vsakodnevne uspehe. Vsak uspeh daje otroku občutek, da zmore.

Ne ščitimo otroka pred težavnimi situacijami

Otrok naj pridobi čim več različnih izkušenj, naj občuti posledice svojih odločitev. Premislimo, česa vse mu ne dovolimo, da bi mu prihranili žalost, težave, razočaranje, jok. Preprosto pravilo se glasi: otroka rešujmo iz težav samo takrat, kadar je ogroženo njegovo življenje, zdravje ali morala. Če pozabi napisati domače branje, kdo je ogrožen? Hm, mogoče njegova lenoba?

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / petek, 22. januar 2016 / 12:38

Cerar ne da Mramorja

Predsednik vlade Miro Cerar ni sprejel ponujenega odstopa finančnega ministra Dušana Mramorja, ker da bi odstop škodil interesom države. SDS predlaga nacionalno gardo.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 17. maj 2013 / 07:00

Nove knjige (173) Stare slovenske molitve

»Ptičica in druga ž'vina, / gospodar in vsa družina, / vse k počitku željno je, / tiha noč zaziblje se. / Moja glav'ca je zaspana, / moja postelj'ca postlana, / ljubi angel, varuh moj, / varuj mene...

Zanimivosti / petek, 17. maj 2013 / 07:00

Vaš razgled

Zanimivosti / petek, 17. maj 2013 / 07:00

Vaš razgled

Humor / petek, 17. maj 2013 / 07:00

Enajsterica hrabrih ali …

Še pred kompetentnimi organi v stranki smo odkrili enajst delegatov, ki so na zadnjem kongresu SDS v Celju glasovali proti izvolitvi dosedanjega predsednika za nov mandat.

Humor / petek, 17. maj 2013 / 07:00

Ta je dobra

Srečata se Janez in Francelj pa prvi reče drugemu: »Nekateri imajo res srečo, vedno kaj najdejo, kar je ravno po njihovi meri, jaz pa žal res nimam sreče. Moja Micka je šla v kino, namesto...