Računalnik in jaz: Božiček na daljavo
Pa smo zakorakali v najbolj praznični mesec v letu. Veseli december je vsako leto čas, ko veliko časa namenimo veseljačenju, srečnim trenutkom in neštetim poljubom. Ta čas pa je tudi čas mrzličnega nakupovanja. Ko sem bil še otrok, sem bil prepričan, no, saj sem malo še vedno, da Božiček obstaja, pa Miklavž tudi. Vsekakor pa ni nikakršnega dvoma o dedku Mrazu. Vsem trem je bilo potrebno pisati pismo. Tako so vedeli, kaj si želim, kaj bi rad in kaj naj mi prinesejo. Redno sem vsako leto pisal pisma in na papir prelival svojo fantazijo, najbolj goreče želje. Dvomov o tem, da sem bil vse leto priden, ubogljiv in marljiv, seveda ni bilo. Sicer pa je bil to predpogoj, če naj bi mi kaj prinesli.
Božičku in dedku Mrazu sedaj lahko pišete kar preko interneta. Oba imata že svojo spletno stran in elektronski naslov. Preko računalnika jima le zaupate svoje želje in za božič ter novo leto vam bosta skozi dimnik prinesla želeno. Če ste seveda bili dovolj pridni čez leto. Ena izmed takšnih spletnih strani je na naslovu http://www.prazniki.net/. Na ta način pridete takoj do obeh eminentnežev in odpade skrb, da boste pismo poslali na napačen naslov in da ga ne bosta dobila. Zelo preprosto in predvsem učinkovito.
Še bolj pristno pa je, če v kontakt z Božičkom in dedkom Mrazom stopite preko videokonference. V tem primeru boste oba videli, se z njima pogovarjali in boste z njima v osebnem stiku. Potrebno se bo le usesti pred računalnik, pogledati v kamero in že se boste videli, slišali, skorajda čutili.
Videokonferenca je način komunikacije, kjer s pomočjo računalnika in kamere ter ustrezne videokonferenčne opreme lahko neposredno prenašate sliko in zvok iz kraja v kraj. Gre za pogovor v živo na daljavo. Razdalje pri tem niso pomembne. Slika in zvok se prenašata preko interneta. Pogoj je le, da imate dovolj hitro povezavo v internet, saj sicer vidite sliko, ko nekdo odpira usta, šele čez nekaj sekund pa slišite zvok ali pa je premikanje ljudi bolj robotsko. Včasih je to videti prav smešno.
V realnosti je videokonferenca videti takole. Usedete se pred računalnik, vključite kamero in zvočnike, nato pa le še zaženete program za povezavo. Ta pokliče sogovornika, ki ga želimo. Na drugi strani sogovornik sprejme klic in že ste »on line«, na zvezi. Podobno, kot bi telefonirali. Na zaslonu računalnika sogovornika vidite, preko zvočnika pa ga slišite. Kontakt je mnogo bolj pristen kot preko telefona, ob tem pa lahko spremljate, kako se vaš sogovornik obnaša. Ja, govorica telesa je lahko zelo pomembna. Zlasti še, ko morate vedeti, ali je nekdo iskren ali pa igra poker s praznimi kartami. Ambient je skoraj takšen kot na pravem sestanku. Sicer pa, saj to je pravi sestanek.
Videokonferenčni sistemi so sedaj v svetu že stalnica. Namesto da bi hiteli s sestanka na sestanek ali pa potovali v tujino, se preprosto namestite pred računalnik in že ste v navezi, že sedite na sestanku. Pri tem ste na takem virtualnem sestanku obkroženi z domačimi ljudmi in strokovnjaki, ki vam lahko v hipu priskočijo na pomoč. Na ta način ne izgubljate časa na poti, ni stroškov potovanj in hotelov. Tovrstni način komuniciranja je bistveno cenejši in bolj učinkovit. Predstavljajte si vse sestanke v okviru Evropske unije, ki potekajo sedaj v Bruslju, Strasbourgu ali v Luksemburgu. Že samo pot tja stane precej denarja, ko pa temu dodate še dnevnice in ves porabljen čas, potem se račun v korist videokonference hitro izide.
Vseeno pa ta virtualna komunikacija ne prinaša osebnega stika. Kdor bi se rad Božička in dedka Mraza dotaknil, ju bo moral pač obiskati. A kaj, ko sta doma tako zelo daleč. V sodobnem svetu pa razdalje niso več nepremagljive in to v trenutku.
Ja, tudi Božiček in dedek Mraz sta se posodobila. Ni kaj, tudi onadva morata iti v korak s časom. Resda sta brezčasna in jima leta ne morejo do živega, a vseeno morata biti »up to date«, kot se temu reče v računalništvu.