Martina Čufar (levo ob Tomažu Kovšci) se je v nedeljo preizkusila kot sokomentatorka zaključne tekme svetovnega pokala v športnem plezanju. (Foto: Gorazd Kavčič)

Plezanje ostaja številka ena

Martina Čufar se je zaradi slabših rezultatov v zadnjem času po 17 letih odločila zaključiti tekmovalno kariero. Posvetila se bo plezanju v skali, v čemer zelo uživa.

Pri 29 letih se je najuspešnejša slovenska plezalka Martina Čufar odločila zaključiti bogato tekmovalno kariero, v kateri je nanizala vrsto vrhunskih rezultatov. Kot pravi, na tekmah ni bilo več zadovoljivih rezultatov in tako v tem preprosto ni več uživala. Zdaj se bo Mojstrančanka posvetila plezanju v skali oziroma v naravnih plezališčih. Zadnjič je za slovensko reprezentanco nastopila minuli konec tedna v Kranju, tekmovalni krog pa bo zaključila na tekmi za državno prvenstvo, ki bo 2. decembra v Škofji Loki. Zanimivo, prav na steni v dvorani Poden je Martina decembra 1990 začela tekmovalno kariero.

Kakšni so razlogi za zaključek tekmovalne kariere?

»Po 17 letih plezanja in tekmovanja sem začutila rutino in ne več tiste prave želje po tekmovanju. Že konec lanskega leta sem pomislila, da bi nehala tekmovati, a sem se kasneje odločila, da poskusim še v eni sezoni. Čeprav sem se na tekmah res trudila, da bi se vrnila med najboljše, tako kot sem bila včasih, kljub vsem treningom in novemu trenerju moji rezultati niso bili takšni, kot bi si jih želela. Vendar to ne pomeni, da bom nehala plezati, zdaj bom energijo preusmerila v plezanje v skali oziroma naravnih plezališčih, kjer sem še sposobna dosegati vrhunske dosežke. Vedno sem imela željo splezati kakšno težjo smer v skali, a vsa ta leta zaradi tekmovanj ni bilo časa. Da bi odpotovala na dvomesečno turnejo na drug kontinent, je bilo pravzaprav nemogoče. Treba je bilo trenirati za tekme na umetnih stenah in biti vsakih 14 dni pripravljen počivati. Doslej je bilo plezanje v skali podrejeno tekmam, zdaj pa bom svobodna.«

 

Z dekleti si se dobro razumela. Bo slovo težko?

»Priznam, da sem nekajkrat že jokala zaradi tega. Res, da mi hitro priteče kakšna solza, vendar sem mnenja, da je treba čustva pokazati. Tolaži me dejstvo, da bom s puncami še naprej trenirala, tekmovala pa ne bom več. Sicer pa se bom najprej dobro spočila, saj me telo že opozarja na to.«

 

Ali boš v športnem plezanju ostala še v kakšni drugi vlogi, denimo kot trenerka?

»Že letos sem pomagala mladinskemu selektorju pri pripravah mladinske reprezentance. To mi je bilo zelo všeč, saj smo veliko delali v skali in naravnih plezališčih. Na komisiji za športno plezanje bom prevzela tudi seminarje za izobraževanje trenerjev. Sicer pa plezanje zagotovo ostaja številka ena v mojem življenju.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / ponedeljek, 25. junij 2012 / 07:00

Štiri tačke ...

Setiče/Freiberg (1920 m) - Gora na avstrijski strani Karavank. Ob lepem vremenu nas na vrhu nagradi s čudovitim razgledom. Z malce sreče nas do vrha spremlja prav poseben gorski vodnik.

Objavljeno na isti dan


Šport / nedelja, 11. november 2012 / 07:00

Rezultati 1., 2. in 3. lige državnega prvenstva v inline hokeju

1. liga (4. krog in 5. krog - odigran 9.11. in 10.11.): HK Prevoje : Kavke Kranj 5:2G&P Leščan Bl. Dobrava : HK Dinamiti Horjul 8:9 - kazenski streliHK Yeti Sl. Konjice : City...

Slovenija / nedelja, 11. november 2012 / 07:00

Pahor in Türk v drugi krog

Za sedaj sicer še neuradni rezultat predsedniških volitev je jasen: potreben bo drugi krog, v njem pa se bosta pomerila Borut Pahor in Danilo Türk.

Jesenice / nedelja, 11. november 2012 / 07:00

Zaplet na Jesenicah

Jesenice – Na okrajni volilni komisiji na Jesenicah je pred odprtjem volišč pred sedmo uro zjutraj prišlo do manjšega zapleta. Uslužbenka volilne komisije je namreč obtičala v po...

GG Plus / nedelja, 11. november 2012 / 07:00

Sam doma (1)

Najbrž večina od vas pozna film z naslovom Sam doma, ki kaže vragolije fantiča, ki je ostal sam doma. Slovenske verzije podobnega filma se ne spomnim, bi ga pa lahko posneli, saj znajo tudi naši...

Kranj / nedelja, 11. november 2012 / 07:00

Do popoldneva volila dobra tretjina

Kranj – Ob 16. uri je volišča v državi obiskalo 604.870 volivk in volivcev, torej 35,32 odstotka. Podobna je tudi volilna udeležba na Gorenjskem: v prvi volilni enoti je predsedn...