Kdo bo filmski junak in kdo goljuf?

V Slovenskem mladinskem gledališču so pred kratkim uprizorili zanimivo gledališko predstavo z naslovom Rokova modrina. Režiser Matjaž Pograjc se je v njej lotil zgodbe slavnega in žal že pokojnega slovenskega smučarja Roka Petrovića, ki je umrl med potapljanjem v Dalmaciji. Gledališče je seveda fikcija, ampak v predstavi brez najmanjših problemov prepoznamo osrednje like tistih časov slovenske smučarije in nekateri med njimi niso prikazani ravno v lepi luči. Eden od komentarjev po predstavi je bil, da predstave ne bi bilo mogoče narediti v času, ko je bil Rokov oče Krešo še živ. Mama, ki se je udeležila premiere, je bila menda s predstavo zelo zadovoljna.

Gledališče ima pred filmom to prednost, da je vedno fikcija. Tudi če gre za predstavo o Roku Petroviću. Pri filmu pa je malce drugače. Tam obstaja področje, ki se mu reče »dokumentarni film«. V njem gledalci spremljamo konkretne osebe in resnične dogodke. Ampak, ker gre za film, se pravi za medij, je mogoča tudi manipulacija. Vse je pač odvisno od režiserja in njegove simpatije do glavnega junaka. Ne smemo pozabiti, da režiser tudi ob režiranju dokumentarnega filma ostaja umetnik, in umetnike zanimajo predvsem ekscesne življenjske situacije. Film o običajnem državljanu, ki v službi vsak dan opravlja enako osemurno monotono delo, ne bi imel veliko gledalcev. Za dober dokumentarec je potreben problematičen lik in tega so se brez dvoma zavedali tudi pri produkcijski hiši Arsmedia, v kateri snemajo dokumentarec z naslovom Do vrha in nazaj. Glavni igralec v njem je nekdanji direktor Merkurja Bine Kordež.

Z njegovo burno zgodovino je vsekakor mogoče posneti gledljiv in predvsem polemičen film, kar je pri umetnosti še posebej pomembno. Nedavno je Tomaž Pandur v SNG Drami, ko so predstavljali uspešno gostovanje njegovega Fausta v Mehiki, dejal, kako ni važno, če so vam njegove predstave všeč ali ne. Pomembno je le to, ali se vas dotaknejo. Umetnost se te lahko dotakne v pozitivnem, a tudi negativnem smislu. Režiserji imajo radi oboje. Najhujša kazen zanje je, če gre izdelek kar tako mimo, brez kritik, polemik, hvaljenja in graje.

Za film o Binetu Kordežu že zdaj lahko rečemo, da se bo dotaknil vseh nas. Navsezadnje gre za eno prvih obsodb tajkunstva, ki je nato padla zaradi postopkovnih napak. Kordež je bil vmes zapornik, o njem ugledni ekonomist Jože Mencinger pravi, da je bil le žrtveno jagnje, upniki, ki so morali zaradi prisilne poravnave Merkurju odpisovati dolgove, pa so besni nanj.

Kordež se zagovarja, da so krive banke, ker so mu dale denar, čeprav so vedele, da ga ne bo mogel vrniti. Pri Arsmedii pravijo, da ga s filmom niso hoteli prikazati kot heroja, ampak le opozoriti na slab bančni in finančni sistem. Me prav zanima, če bo potem v filmu prikazan tudi kdo od številnih običajnih posojilojemalcev, ki mu je banka v primerjavi s Kordežem odobrila veliko manjše posojilo, a pri tem zahtevala bistveno močnejše garancije od Kordeževih. Zdaj pa mora ob svojem posojilu plačevati tudi Kordeževe grehe.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / torek, 11. julij 2017 / 11:10

Melodije poletja

Petkovo poletno noč na kranjskem Pungertu je osvežil nastop orkestra Big Band Bled s posebnima gostoma, pevko Ivo Stanič in pevcem Blažem Vrbičem.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 24. november 2008 / 07:00

Polnokrvna dnevna nadaljevanka

Medtem ko so si gledalci prvi del nove dnevne nadaljevanke Strasti v ponedeljek zvečer lahko ogledali v domačih naslanjačih, pa je bila na Ljubljanskem gradu gala projekcija prve epizode za izbrane po...

Prosti čas / ponedeljek, 24. november 2008 / 07:00

Gino ponuja srečo

Gino, pevec iz Kranja, je izdal prvi samostojni album z naslovom Sreča.

Zanimivosti / ponedeljek, 24. november 2008 / 07:00

Zlati spomini na Kranj

Najboljši kranjski spominek za leto 2008 so trije zvezki Zlati spomini avtorjev Aljaža Primožiča in Verene Vidrih Perko.

Kronika / ponedeljek, 24. november 2008 / 07:00

Kriminal

Poskušala oropati zlatarno Bled - V sredo ob 18. uri sta neznanca poskušala oropati prodajalno na Bledu, je sporočila policija, po naših podatkih pa n...

Kranj / ponedeljek, 24. november 2008 / 07:00

Plače boljše, gasilcev premalo

Kranjski poklicni gasilci so zadovoljni z novim plačnim sistemom. Problem, s katerim se še ubadajo, je premalo zaposlenih gasilcev na število intervencij.