Prišla bo pomlad
Danes nisem čisto prepričana, ali bomo članek pripeljali do konca. Utrujenost, zaspanost, "zehavost", lenobnost, izčrpanost, brezvoljnost, slaba koncentracija in še kakšen od zloveščih simptomov spomladanske utrujenosti jo je namreč avtorici pošteno zagodel.
Zagodel jo je celo do te mere, da so ji iz glave ušla domala vsa zelišča, s katerimi se utrujenosti zoperstavljajo naše babice, in tudi tista, ki že tisočletja pokonci držijo Kitajce. A ker se zaveda, da je pomlad preveč očarljiva, da bi jo prespala, bo ukrepala še v tem trenutku!
Zdi se, da na pragu pomladi pogosteje kot našo zalo pesmico, ki optimistično naznanja: »Prišla bo pomlad, učakal bi jo rad, da bi zdrav, vesel, lepe pesmi pel. To me veseli, trav'ca zeleni, drobna ptičica pa žvrgoli …,« slišimo ljudi jadikovati nekako takole: »Počutim se povsem na psu,« ali pa »Energija je na nuli, ves čas bi samo spala, sem slabe, če ne že kar brez volje …« Ja, zima je našemu telesu zadala močan udarec. In prav zdaj je odločilni čas, da se spet postavi na noge, obnovi moči, stare celice, se založi z vitamini, začne tvoriti več hormonov … Te naloge od organizma zahtevajo nemalo moči, zato niti ne čudi, da smo tako presneto »zmatrani«.
Najprej kopriva
V našem ljudskem zdravilstvu je kopriva (Urtica dioica) ena najbolj, če ne celo najbolj cenjena zel zoper spomladansko utrujenost. Če nas ne bo popoldanska pot najprej zvabila v posteljo, se podajmo na spomladanski sprehod in utrgajmo kakšno žgočo koprivno zel. Mogoče bo dovolj že, če nas bo kakšna pošteno spekla … Če ne, si privoščimo koprivno kuro in spomladanske utrujenosti in brezvoljnosti se bomo slej ali prej odkrižali. Poleg tega si bomo razstrupili telo, pospešili presnovo, poživili delovanje jeter in ledvic … Krepčilo, ki ga spomladi ne gre spregledati. Sploh, če se zavedamo, kako bogato so obdarjene z najrazličnejšimi rudninami, denimo železom, magnezijem, silicijem, kalijem … V njih naj bi bilo za polovico več kalcija kakor v mleku in desetkrat toliko železa kot v špinači. Bogate so z vitamini skupine B in vitamini A, C in K, antioksidanti karotenoidi, flavonoidi, organskimi kislinami, fitosteroli … Koprivni čaj pripravimo v obliki poparka: tri žličke zdrobljenih listov prelijemo s skodelico vrele vode in pustimo stati deset minut, odcedimo in spijemo tri do štiri skodelice na dan. Pri spomladanski utrujenosti se priporoča tudi uporaba svežega koprivnega soka. Gotovo bo vse prej kot škodilo tudi uživanje kopriv kot špinače. Če kakšno zel vržemo še v juhe, toliko bolje.
Pirnica in preslica
Naj si uživamo vsako posebej ali združeni v čajni mešanici, pirnica in preslica sta odlični pomočnici vsem, ki jih muči spomladanska ali kakšna druga oblika utrujenosti. Korenike plazeče se pirnice (Elymus repens), ki jih izkopavamo zgodaj spomladi, so kot nalašč za spomladanske krepilne in očiščevalne kure. Vsebujejo velike količine vitamina A in B, kalija, železa, pa tudi kremenčevo kislino, saponine, sluzi, inulin in organske kisline. Uživamo jo lahko v obliki čaja ali soka. V obeh primerih nam temeljito očisti kri in regenerira telo. Čaj iz pirnice pripravimo v obliki prevretka: žličko korenine namočimo v dva decilitra hladne vode in za krajši čas prevremo, pustimo stati nekaj minut in precedimo. Pijemo dve do tri skodelice nesladkanega čaja na dan. Čaj uporabljamo v obliki kure več tednov. Na ta način spodbudimo izločanje vode in presnovo. Telo začne pospešeno izločati odpadne snovi, občutek utrujenosti pa vse bolj bledi. Sok pripravimo tako, da dve pesti svežih korenik zdrobimo v mešalnik skupaj s sto mililitri vode. Tekočino precedimo skozi krpo in jo hranimo v hladilniku. Spomladi jemljemo trikrat na dan po eno do dve žlici soka z nekaj tekočine. Kako pa je z uživanjem preslice (Equisetum arvense)? Preslični čaj pripravimo kot poparek: dve žlički zrezanih zelenih poganjkov poparimo s skodelico vrele vode, pustimo stati pol ure, nato pa spet segrejemo do vretja. Na dan pijemo po dve do tri skodelice nesladkanega čaja.
Ženšen
Najbolj cenjeno kitajsko zdravilno zelišče ženšen oz. ginseng (Panax ginseng) dokazano izboljša presnovo in prenos kisika v tkiva ter na ta način pripomore k boljši telesni in psihični zmogljivosti. Z njegovo pomočjo naj bi si povrnili dobro razpoloženje, obnovili zaloge energije ter zmanjšali občutek utrujenosti, oslabelosti in brezvoljnosti. Korenina ginsenga, ki jo lahko kupimo v obliki praška, izvlečka, čaja ali tablet, naj bi se izkazala tudi pri premagovanju simptomov spomladanske utrujenosti.
No, pa nam je vendarle uspelo priti do konca, ampak ne me vprašat, koliko počitkov je bilo vmes potrebnih … Brez koprivnega čaja pa bi kakopak bila še vedno v postelji.