Davorin Jenko – avtor slovenske in srbske himne
Na Gorenjskem v deželi Kranjski (22)
Slovenci in tudi Gorenjci se skoraj ne zavedamo, da je naše gore list – skladatelj Davorin Jenko – avtor kar dveh državnih himn. Njegov prijatelj Simon Jenko je napisal pesem Naprej zastava slave, ki jo je Davorin uglasbil. Kasneje je uglasbil tudi srbsko himno Bože pravde. Davorin Jenko se je rodil v Dvorjah pri Cerkljah na Gorenjskem 9. novembra 1835 kot Martin.
Oče, premožen vinski trgovec, ga je poslal študirat v Kranj, Ljubljano, Trst in nato na dunajsko univerzo, vendar ga je bolj kot pravo zanimala glasba. Kljub temu je leta 1861 opravil izpit iz državnega prava. Lahko bi rekli, da je bil pri glasbenem šolanju samouk. Leta 1859 je na Dunaju ustanovil Slovensko pevsko društvo in postal njegov dirigent. Kot pevovodja je potreboval primerne skladbe in potreba ga je prisilila, da je začel komponirati. Že leta 1861 je izdal svoj opus Slovenske pesmi, ki so jih povsod lepo sprejeli in mnogo prepevali.
S pesmijo Naprej se je trajno zapisal v zgodovino. Pesem je izšla leta 1860 v Slovenskem glasniku in hitro postala glasnica novega časa – slovenska narodna himna. Nastala je 16. maja 1860, ko je šel na Dunaju v kavarno blizu univerze in bral časopis Presse, ki je napadal Slovence. To ga je razjezilo. Odvrgel je časopis in odvihral iz lokala. Na ulici je začel nenadoma tiho prepevati Naprej in v gostilni Zum Hirschen napisal pesem – tako, kakšna se poje še danes in jo ima slovenska vojska za svojo.
Na Kranjskem je imel trdo življenje. Leta 1862 se je odločil, da gre za vodjo cerkvenega petja ter pevskega učitelja v Pančevo, kamor ga je povabila srbska cerkvena občina. Tako se je začelo njegovo pomembno delo za srbsko glasbo. Leta 1865 je postal zborovodja Beograjskega pevskega društva, leta 1879 pa ravnatelj Srbskega narodnega gledališča in v njem deloval več kot 30 let. Vmes se je izpopolnjeval – in stradal – tudi v Pragi. Zapisal je: »114 dni živim že samo od kruha; to je življenje slovenskega umetnika, kterega pesme so se razširile po celem slovanskem svetu, in kteri je poskusil enkrat od tega živeti, kar bo za pesmi dobil.«
Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:
V Kranju se je 9. 11. 1873 rodil esejist in publicist Ivan Rozman.
V Radovljici se je 9. 11. 1916 rodil baritonist Marcel Ostaševski.
V Begunjah na Gorenjskem se je 9. 11. 1928 rodil klarinetist in skladatelj Vilko Ovsenik. Po bratovih melodijah je priredil več kot sedemsto valčkov in polk z izvirnim zvokom.
V Stražišču pri Kranju se je 11. 11. 1910 rodil kirurg Martin Benedik.
V Kranju se je 12. 11. 1919 rodil slovenski režiser, scenarist in pedagog France Štiglic.
V Škofji Loki se je 14. 11. 1912 rodil tenorist Leopold Polenec.
V Stari Loki v Škofji Loki se je 15. 11. 1857 rodil tržaško-koprski škof Andrej Karlin.
V Naklem se je 15. 11. 1922 rodil internist, kardiolog Marjan Jerše. Ukvarjal se je predvsem z zgodnjo rehabilitacijo po srčnem infarktu.