Slava tolarju, čast evru
Januar 2007
Slovenija se je častno poslovila od med ljudmi zelo spoštovanega tolarja in z vsemi častmi brez problemov sprejela evro in tako postala 13. država Evropske unije, ki ima evro za zakonito plačilno sredstvo. Evropska unija je dobila dve novi članici: Bolgarijo in Romunijo. Z zmago na tekmi svetovnega pokala nas je razveselila tekačica na smučeh Petra Majdič. Zaradi pomanjkanja snega so morali žensko tekmo za svetovni pokal v alpskem smučanju iz Maribora preseliti v Kranjsko Goro. Zlato lisico je dobila Čehinja Šarka Zahrobska, Slovenke pa po pričakovanju niso blestele. Še najboljša je bila Petra Robnik. Novi avstrijski zvezni kancler je postal socialdemokrat Alfred Gusenbauer, ki je zamenjal Wolfganga Schüssla iz ljudske stranke. Zaradi zdravstvenih težav je odstopila ministrica za kmetijstvo in gozdarstvo Marija Lukačič. Za novega selektorja slovenske nogometne reprezentance so izbrali znanega mariborskega nogometaša in trenerja Matjaža Keka. Predsednik republike dr. Janez Drnovšek je za novega ustavnega sodnika predlagal profesorja ustavnega prava dr. Franca Grada, ki ga je državni zbor tudi izvolil, nekdanji predsednik republike Milan Kučan pa je povedal, da nima nič z aretacijo koprskega župana Borisa Popoviča. Ameriški predsednik Bush je poslal v Irak še več vojakov, za slovenski avto leta 2006 pa je bila izbrana opel corsa. Na prireditvi v Dražgošah je umrl znani novinar Igo Gruden. Ljubitelje športa je z dvema kolajnama na svetovnem prvenstvu v Švici razveselil deskar na snegu Rok Flander iz Dragočajne pri Smledniku. Slovenska politika se je prepirala, koliko bodo stali novi finski oklepniki Patria in ali so bili posli za 150 vozil sklenjeni zakonito. Slovenijo je pobelil sneg. Kriza v Liberalni demokraciji Slovenije se je nadaljevala.
Prvi sta bili Manca in Gaja
Gorenjsko je v začetku meseca vznemiril šibkejši potres, ki ni povzročil škode. V Kranju in v Šenčurju so razbijali vandali. V kranjski porodnišnici se je prva v letu 2007 rodila Manca, v jeseniški pa Gaja. Nekateri člani tekaške ekipe Gorenjskega glasa so se med januarskimi prazniki povzpeli na Triglav. Kmetijski statistiki so ugotovili, da se na Gorenjskem povečuje število kmetij z rejo krav, manj pa je kmetij, na katerih pridelujejo krompir. Študent Višje šole za gostinstvo in turizem Bled Benjamin Rezar je v irskem mestu Killarney zmagal v tekmovanju v strežbi. Na Delavskem mostu v Kranju je v prometni nesreči umrla 70-letna peška. Vodenje Varstveno delovnega centra v Kranju je prevzela Mirjana Česen. Zdravstveni dom na Bledu je dobil novo ultrazvočno ambulanto, ki je stala 14 milijonov tolarjev. Gorenjci so se na Norveškem učili, kako je mogoče ohraniti pri življenju stara mesta, ki pri nas propadajo. V Komendi so cepili prva dekleta proti raku na materničnem vratu. Drago Zadnikar je postal novi direktor občinske uprave v Tržiču, njegova predhodnica Marta Jarc pa je prevzela enako dolžnost v Cerkljah. Družina Franca Jezerška je za 4,5 milijona evrov obnovila 220 let staro Hočevarjevo domačijo na Zgornjem Brniku, ki je propadala. Bohinjci kupca za sirarno še niso našli. Mali delničarji Terma so bili nezadovoljni zaradi nizke cene, ki jim jo je za delnico ponujala avstrijska družba Heraklith. Na Pokljuki je bila dobro obiskana tekma svetovnega pokala v biatlonu, na kateri se je od aktivnega tekmovanja poslovila Andreja Grašič Koblar. Tadeja Brankovič pa je bila izvrstna tretja. Dogovorjena je bila tudi gradnja sodobnega središča za biatlon in tek na smučeh. Dražgoške proslave v počastitev 65-letnice boja Cankarjevega bataljona se je udeležilo 6000 ljudi. Govornik je bil minister za obrambo Karl Erjavec, pel pa je tudi slavni tenorist Janez Lotrič, doma v Železnikih. Na Fakulteti za organizacijske vede v Kranju so dekanu Robertu Leskovarju očitali nepravilnosti v poslovanju. Vaščani Kovorja so bili proti širitvi bližnjega smetišča. Z njimi se je pogovarjal tudi minister za okolje Janez Podobnik. Občani so bili vedno bolj nezadovoljni zaradi ravnanja dimnikarjev in visokih cen njihovih storitev. V naselju Podlubnik v Škofji Loki je neznanec napadel domačinko in jo poškodoval.
Požar v Smledniku
Mladi skakalec na smučeh Rok Urbanc iz Bohinja je nepričakovano zmagal na tekmi svetovnega pokala v Zakopanih na Poljskem. Vinko Triplat iz Lesc je bil star sto let. Požar, za katerega so kasneje ugotovili, da je bil podtaknjen, je hudo poškodoval znameniti Lazarinijev dvorec v Smledniku, še posebej freske v viteški dvorani. Na cesti proti Bohinju je umrl slovaški voznik, v Zgornjih Bitnjah pa je voznica do smrti povozila kolesarja. V Gorenji vasi je smetarsko vozilo povozilo delavca. Avto, ki je zdrsnil v kanal, je do smrti stisnil lastnika. V trčenju pri Medvodah je umrl Radovljičan. Na Okroglem so zgradili novo razdelilno transformatorsko postajo, vredno nad 4 milijone evrov, Lip Bled pa je na Rečici za milijon evrov zgradil prodajni center. Na Blegošu so našli mrtvega pogrešanega domačina Marjana Kristana. Planinsko društvo Škofja Loka je začelo praznovati 100-letnico delovanja, na seji tržiškega občinskega sveta pa so se prepirali, ali so podatki o dolgovih prejšnjega vodstva pravi ali niso. Na Starem vrhu so pognali novo šestsedežnico z ogrevanimi sedeži. V kranjskih vrtcih je začela razsajati bakterija legionela. Kranjski podžupan Igor Velov je za laž in politična podtikanja označil govorice o posilstvu nekega dekleta. Nadaljevale so se polemike, ali naj bo obisk Blejskega otoka zastonj ali ne. Na leto ga obišče okrog 80.000 ljudi. Blejski župnik Janez Ambrožič je trdil, da bi vstopnina pomagala pri obnovi objektov na otoku.