Nadaljujejo kranjsko sejemsko tradicijo
Sulic ne sprejemamo več, je oznanjal napis ob vhodu na letošnji zimsko športni sejem, ki ga je konec tedna v prostorih nekdanje Trenče prirejalo Združenje učiteljev in trenerjev smučanja iz Kranja.
Kranj - Poznavalci smučanja vedo, da so »sulice« klasične smuči, na kakršnih smo v preteklosti vijugali po belih strminah. V času karvinga te ne gredo več, zato jih tudi na zimsko športnem sejmu ne jemljejo, nam je pojasnil Janez Marenčič, eden od dvestotih članov Združenja učiteljev in trenerjev smučanja Kranj, kolikor jih je potrebno, da izpeljejo vsakoletni tridnevni sejem rabljene smučarske opreme. Že v petek popoldne se na sejem zgrnejo prodajalci, ki se želijo znebiti rabljene smučarske opreme, nato pa se do nedelje popoldne vročično trguje. »V nedeljo pozno popoldne prodajalci pridejo po izkupiček, če nam je seveda uspelo prodati njihovo robo. Na začetku in na koncu sejma je že vsa leta največja gneča, sicer pa se v treh dneh izmenja okoli 12 tisoč obiskovalcev,« dodaja Janez Marenčič.
Kranjski zimsko športni sejem ima že dolgo tradicijo. Pred 32 leti so ga prvič priredili v sindikalnem domu, nato je dolga leta gostoval na Gorenjskem sejmu. Odkar slednjega ni več, iščejo nove lokacije. »Edini smo, ki še nadaljujejo petstoletno tradicijo Kranja kot sejemskega mesta,« se pošali Tone Ravnikar iz Združenja učiteljev in trenerjev smučanja Kranj. Pa je mišljeno resno, saj nikjer drugje v Kranju ne vidimo tako množičnega kupčevanja, kot se vsako leto odvija z rabljeno zimsko športno opremo. Okoli štiri tisoč ljudi vsak dan obišče sejem, pravi Ravnikar, otrok, ki imajo brezplačen vstop, niti ne štejejo. »Od obiskovalcev sprejmemo zimsko športno opremo (smuči, drsalke, tekaško opremo, tudi oblačila), jo ocenimo in damo v prodajo. Ponujamo jo na 110 metrih prodajnih pultov, cene so v glavnem polovične. Če opremo prodamo, zaračunamo tudi provizijo, sicer ne, v tem primeru prodajalcu blago vrnemo. Vsako leto nam uspe prodati 70 odstotkov prejetega blaga, najbolj pa ljudje povprašujejo po otroški opremi.« Izkupiček vsakoletnega sejma združenje nameni za izobraževanje učiteljev in trenerjev smučanja, letos pa bodo prvič priredili tudi šolo smučanja za otroke, ki bo trajala deset zimskih vikendov.