Nagrajujejo dobre prakse
Ministrstvo za javno upravo je ta teden na Brdu že petič zapored podelilo priznanja "dobra praksa".
Brdo - Dobre prakse v slovenski javni upravi so bile tema konference, ki jo je na Brdu pripravilo ministrstvo za javno upravo in ob tej priložnosti nagradilo štiri primere dobre prakse. Komisija, ki je letos izbrala med enajstimi predlaganimi primeri, gleda predvsem, da je rešitev izvirna, da je uvedena v praksi, da resnično deluje in je dala bodisi merljive rezultate bodisi vplivala na večje zadovoljstvo uporabnikov, je o merilih za nagrade dobrim praksam povedal minister za javno upravo Gregor Virant. Nagrajenci so letos Uprava za jedrsko varnost, Ajpes, Urad za meroslovje in Mestna občina Celje. O slednji je minister Virant dejal:
»Primer dobre prakse, ki je bil letos nagrajen, je že uresničena ideja mestne občine Celje Servis 48. Ta rešitev omogoča vsem občanom, da prek e-pošte ali telefona pošljejo na občino vprašanje, kritiko, pobudo (zelenica ni pokošena, klop je poškodovana) in v 48 urah nanjo dobijo reakcijo. To se pravi, da se v tem času zadeva uredi ali pa pojasni, zakaj določene stvari ni mogoče tako hitro narediti. V vsakem primeru pa občani dobijo odziv. To se mi res zdi dobra praksa in od štirih letos nagrajenih mi je bila osebno najbolj všeč, ker je konkretna in za uporabnike, občane zelo dobra.«
Dobra praksa pripomore, da javna uprava postaja servis, odprt državljanom in podjetjem. Minister Virant je izrazil zadovoljstvo, da so se letošnje konference udeležili tudi najvišji predstavniki sodstva, kar je omogočilo razpravo, ali je sodstvo tudi servis državljanov. Nekateri sodniki sicer menijo, da ni, minister pa pravi, da sodstvo sicer zagotavlja pravično sojenje v konkretnih zadevah, vendar je obenem tudi servis za državljane in podjetja, enako kot je tudi izvršna veja oblasti, denimo vlada in ministrstva. Vlada in parlament po njegovih besedah lahko veliko naredita za boljše delovanje sodstva. V proračunih 2007 in 2008 je namenjenega več denarja za odpravo sodnih zaostankov, ministrstvo za pravosodje pripravlja predloge za poenostavitev sodnih postopkov, veliko pa lahko storijo tudi sodišča sama.