V Lovrenški grapi še eno grobišče?
Izkopavanje dveh povojnih grobišč v Lovrenški grapi je zaključeno. Po pričevanjih naj bi v okolici obstajalo še eno, vendar lokacija ni znana.
Škofja Loka – »V tem grobišču naj bi bila pokopana oče in stric. Kje natančno ne vemo, saj se je, odkar sta bila zaprta na Loškem gradu, za njima izgubila vsaka sled. Šli naj bi na prisilno delo,« nam je zgodbo zaupala Tilka Oblak iz Gorenje vasi, ki je v petek obiskala prizorišče izkopavanja žrtev povojnih pobojev v Lovrenški grapi. Oče je bil takrat star 36 let, ona eno leto, brat pa komaj tri mesece. Potrditev, da je v grobišču tudi njen oče, bi pomenila za njo in družino veliko olajšanje, pove v solzah, saj so v vseh teh letih morali skozi veliko gorja. Domnevni svojci so ves prejšnji teden množično prihajali v Lovrenško grapo.
Za identifikacijo žrtev bo poskrbela forenzična genetičarka dr. Katja Drobnič, ki je jemala vzorce: »Iz vsakega okostja vzamemo del kosti iz stegnenice in enega do dva zoba. Vse bomo očistili, zmleli in izluščili zapis DNK. Vzorec bomo vzeli tudi od domnevnih svojcev in jih nato primerjali.« Seznam domnevnih svojcev že imajo, kmalu jih bodo povabili na skupen sestanek, rezultate pa objavili sredi novembra. Pred Drobničevo je posmrtne ostanke antropološko obdelala dr. Petra Leben Seljak: »Ugotavljali smo spol, starost in telesno višino ter druge posebnosti oziroma patološke spremembe, kot je na primer vzrok smrti zaradi strela ali vboda ostrega predmeta. Do sedaj lahko rečem, da so bile žrtve predvsem mladi, strelnih ran ni videti.« Žrtve so bile natančno zložene v grobove, eni z glavo navzgor, drugi navzdol, kot bi jih želeli čim več spraviti v majhno grobišče. »V grobišču smo našli tudi številne predmete, uro, britvico, rožne vence, ogledala in glavnike,« pravi arheolog Draško Josipovič. Z nekaterimi predmeti bi svojci lahko prepoznali žrtve.
V spodnjem, prvem izkopanem grobišču so nemški vojaki, to je Nemci ali mobiliziranci v nemško vojsko. V njem so našli gumbe, SS-oznake na kovinskih ploščicah, prstane, tudi uro. Lani je škofjeloška komisija za evidentiranje in urejanje povojnih grobišč s sondažnim izkopom skušala ugotoviti, ali gre za nemške vojake, vendar nemški strokovnjak ni pridobil otipljivih dokazov, saj so bili omenjeni predmeti na dnu jame. V zgornjem, večjem grobišču so arheologi izkopali 21 posmrtnih ostankov domobrancev, ki so bili ubiti maja 1945. »Do podatkov o grobiščih na Loškem smo prišli na podlagi pričevanj Venclja Dolenca, ki je pred gotovo smrtjo pobegnil v tujino. Še v času Jugoslavije se je vrnil, raziskal območje in opisal potek pobojev, nekaj spremljevalcev in žrtev pobojev,« pravi Jože Kranjc, član škofjeloške komisije. »Po pričevanjih svojcev je v Lovrenški grapi še eno grobišče, vendar lokacija ni znana. V soboto smo opravili sondažni izkop, vendar grobišča nismo našli. Spet bomo poskušali, ko bomo pridobili kvalitetnejše informacije,« pravi predsednik komisije Janez Pintar. Jame, ki so nastale po izkopavanjih ne bodo zasuli, obkrožili jih bodo s skalami in jih primerno označili. Tudi križi ostajajo.
Svojci so sledi za ljubljenimi ponavadi izgubili po njihovem zaprtju na Loškem gradu. Enako pravi gospa Veronika iz Selške doline, ki si je prišla ogledat dogajanje z vprašanjem, kdaj se bodo lotili izkopavanj v Soteski v Selški dolini, kjer je evidentirano grobišče, v njem pa naj bi bil njen oče. Izvedela je slabo novico. »V Soteski je bil grob po letu 2000 izpraznjen, v njem pa truplo srne,« ji je povedal Kranjc. Komisija je izpraznitev grobišča odkrila pred dvema mesecema. V Škofji Loki in okolici je še veliko grobišč, kdaj se bodo začela nova izkopavanja? »Standardi izkopavanj še niso vzpostavljeni, vendar je stroka dokazala, da jih je možno izpeljati. Vse skupaj je sedaj stvar politične volje in moralne zaveze za nadaljevanje,« pravi dr. Jože Dežman, predsednik vladne komisije za reševanje vprašanj povojnih pobojev, ki bo vladi predlagala podroben program in organizacijo izkopavanj po vsej Sloveniji. Do konca leta naj bi na vrtu Loškega gradu opravili poskusni izkop (sondažo). Danes bo škofjeloška komisija za urejanje povojnih grobišč ob dnevu spomina na mrtve obiskala povojna grobišča, ob 17. uri pa v gostilni na Križni gori pripravljajo srečanje, kjer bodo razpravljali tudi o prihodnosti izkopavanj.