Manjše razlike in nižji davki
Zmanjšanje progresivnosti pri dohodnini in znižanje obdavčitve podjetij je prava usmeritev, je na ponedeljkovi javni razpravi o davčni reformi v Kranju dejal minister za finance dr. Andrej Bajuk.
Kranj – Kot je dejal, predlagani zakon o dohodnini sicer ohranja progresivnost, vendar jo znižuje, hkrati pa med vsemi različicami, ki so jih proučili, najbolj pozitivno vpliva na gospodarsko rast, zaposlenost in socialni položaj prebivalstva. Sedanja progresivnost s petimi dohodninskimi stopnjami, od 16 do 50 odstotkov, je postala nevzdržna, še zlasti za dobre kadre oz. za ljudi z visokimi prejemki, ki delajo več kot 70 odstotkov za državo in slabih 30 odstotkov zase. »Če se ne bomo prilagodili, nam bodo najbolj ustvarjalni in produktivni kadri začeli odhajati v tujino,« je dejal minister dr. Bajuk in dodal, da naj bi po predlaganem zakonu imeli le tri dohodninske stopnje, 16-, 27- in 41-odstotno, v naslednjih korakih za omilitev progresivnosti pa ne bodo spreminjali stopenj, ampak le mejo med posameznimi dohodninskimi razredi. »Morda bomo davčno zakonodajo morali spet spreminjati že prihodnje leto, ne moremo pa je spreminjati hitreje, ker si ne smemo privoščiti izpada proračunskih prihodkov,« je dejal dr. Bajuk in dodal, da na ministrstvo dobivajo veliko več predlogov za znižanje davkov kot za zmanjšanje javne porabe.
Medtem ko naj bi v okviru predlagane davčne reforme ukinili precej olajšav, naj bi jo ohranili za vlaganje v raziskave in v razvoj. Kot je dejal minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo dr. Jure Zupan, želijo spodbuditi večja vlaganja v razvoj in tudi večjo povezanost podjetij z raziskovalci, inštituti in univerzami, pri tem pa jih je presenetil zelo slab odziv podjetij na razpis za zaposlovanje mladih raziskovalcev. Čeprav podjetju dve leti za mladega raziskovalca ni treba nič plačevati, so za sedemnajst mest dobili le tri kandidate. S postopno ukinitvijo davka na plače in z znižanjem stopnje obdavčitve dobička bodo razbremenili podjetja, ob tem pa bo besedah sekretarja na ministrstvu za finance mag. Tomaža Peršeta pričakujejo, da bodo podjetja razliko oz. večji dobiček investirala nazaj v podjetje, torej v raziskave in v razvoj. V razpravi je bilo slišati predvsem vprašanja o obdavčitvi študentskega dela in o bolj enakopravnem obravnavanju podjetij in samostojnih podjetnikov.