Sava Bohinjka bo sedaj čistejša
Sodobna čistilna naprava, ki so jo v torek slovesno odprli na Mlinem, zagotavlja, da odpadna voda z Bleda in okolice ne bo več največji onesnaževalec Save Bohinjke.
Bled - »Na Bledu živite od lepega okolja, v prihodnosti pa bo vedno bolj pomembno, kako bodo turistični kraji znali in mogli obvarovati okolje pred onesnaževanjem. Čistilna naprava Bled bo poleg čistilne naprave v Radovljici, ki smo jo prav tako odprli pred kratkim, bistveno pripomogla h kakovosti Save Bohinjke in s tem vse Save, saj bo očistila praktično vse odpadne vode Bleda in njegove okolice. Vesel pa sem, da ste na lokaciji čistilne naprave našli tudi prostor za zbirni center za ločeno zbiranje odpadkov,« je na priložnostni slovesnosti ob odprtju nove čistilne naprave na Mlinem in začetku gradnje zbirnega centra minuli torek poudaril minister za okolje in prostor Janez Podobnik in dodal, da se s tem še ni končalo delo za izboljšanje vodnega okolja na tem območju. Tako bo treba zgraditi še kanalizacijo v širšem zaledju Bleda, predvsem pa bo treba zelo paziti na občutljivo jezersko skledo.
»Rad bi tudi poudaril, da smo na našem ministrstvu namenili dodaten denar za urejanje jezerske obale, prav tako smo namenili za kanalizacijo v Ribnem dodatnih skoraj 50 milijonov tolarjev. Vem pa, da občino Bled in novo občino Gornje na področju infrastrukture čaka še veliko dela, prav tako pa bi rad izpostavil prednostno naložbo izgradnje kanalizacije in čistilne naprave v sosednji občini Bohinj,« je še dodal minister Podobnik, preden je v družbi domačega župana Jožeta Antoniča in generalnega direktorja WTE Reinharda Schröderja namenu s simboličnim striženjem traku predal novo čistilno napravo. To so namreč v Protimi Ržišnik Perc arhitekti in inženirji zasnovali skupaj z naročnikom in koncesionarjem družbe WTE GmbH in občino Bled, izvajalci del pa so bila domača podjetja. Gradnja se je začela pred dobrim letom, investicija pa je vredna 3,2 milijona evrov.