Na Sardiniji so bili prava atrakcija
Pred kratkim so se z Europeade, ki je letos potekla v Nuoru na Sardiniji, vrnili člani društva Rovtarji, ki so letos nastopali skupaj s folklorno skupino Turističnega društva Kokrica, bili pa so prava atrakcija.
Škofja Loka – Društvo Rovtarji, smučanje in kolesarjenje po starem, pa tudi ljudski godci Suha špaga skupaj s folklornimi skupinami že 15 let sodelujejo na Europeadah, kjer predstavljajo folklorno in etnografsko dediščino Slovenije.
Letos je Europeada konec julija potekala na Sardiniji v Italiji, gostilo pa jo je zgodovinsko mesto Nuoro. »Organizatorji iz Belgije so tradicionalno Europeado sprva nameravali pripraviti na Poljskem, ko so jo tam odpovedali, pa je bila izbrana Italija oziroma Sardinija. Že lani decembra smo se prijavili nanjo. Skupaj nas je tja odpotovalo 36,« je povedal vodja poti Anton Ravnikar.
Že pozimi so rezervirali avtobusni prevoz pri Pečelinu, prav tako je bilo treba rezervirati in plačati trajekt iz Livorna na Sardinijo. Seveda so imeli s seboj tudi veliko opreme, od starodobnih smuči in koles do oblačil in glasbil.
»Največja težava pred letošnjo Europeado je bila, kje najti primerno folklorno skupino, ki bi nas spremljala. Vedeli smo, da folklore v Škofji Loki ni več. Tako sem se najprej povezal s skupino s Sovodnja, ki pleše po vsem svetu. Žal so bili na naš termin zasedeni, saj so bili v Gruziji. Tako je član Suhe špage Gašper Hribernik predlagal, da se povežemo s folklorno skupino Turističnega društva Kokrica. Ti so skupaj plesali pred štiridesetimi leti, nato so prenehali, zdaj pa so spet skupaj. Takoj so bili navdušeni in skupaj smo se podali proti Sardiniji. Z nami je bil tudi pooblaščenec za mednarodno sodelovanje na Občini Škofja Loka in nekdanji župan Miha Ješe,« je povedal predsednik društva Rovtarji Branko Tavčar, ki pa je bil takoj ob prihodu v mesto srečanja malce razočaran.
Prav posebno kolo
»Mesto Nuoro je za kolesarjenje res neprijazno, saj nimajo kolesarskih poti, prav tako so tam zgolj vzponi in strmine. Na prejšnjih Europeadah sem se po mestu in okolici veliko prevozil s kolesom, tokrat pa se je bilo pravi podvig odpeljati nekaj deset metrov. Ko so nas domačini in obiskovalci s starimi smučmi in kolesi zagledali v paradi, so bili nad nami tako navdušeni, da česa takega v vseh letih še nismo doživeli, čeprav so nas tudi na dosedanjih srečanjih zelo lepo sprejeli. Tokrat smo bili res prav posebna atrakcija,« je tudi povedal Brane Tavčar, ki je imel s seboj kolo z letnico 1870. To kolo, imenovano velociped, je sicer zdaj v muzeju, na Češkem pa so izdelali njegovo repliko. Ima ga že šesto leto, z njim pa je v tem času naredil pet tisoč kilometrov.
So pa imeli Rovtarji skupaj s folklorno skupino srečo, saj je bila na Sardiniji huda vročina, oni pa so imeli na razpolago klimatizirano dvorano z ležalniki, kjer so spali in se pripravljali na nastope. »Skupaj je bilo v mestu okoli tri tisoč nastopajočih oziroma 120 skupin z vseh koncev Evrope in nekateri so spali v natrpanih vročih šotorih, kar res ni bilo prijetno. Mi smo imeli s seboj tudi veliko hrane. Predvsem so jo veliko prinesli folkloristi in res nam ni bilo hudega. Doživeli smo veliko lepega, tudi na res lepo plažo smo se odpeljali na kopanje in si ogledali nekaj znamenitosti. Seveda smo se kot skupina predstavili tako na samostojnem nastopu kot paradi in na koncu še na zanimivem zaključku. Mi smo bili najbolj navdušeni nad predstavitvijo Latvije, ki je imela več kot sto nastopajočih, od najmlajših do starejših,« je povedal predsednik Tavčar, Ravnikar pa je dodal, da je bila povprečna starost odprave Rovtarjev 68 let. Večinoma so bili upokojenci, le nekaj je bilo mlajših.
Novi prijatelji
V Nuoru so gostitelji in organizatorji pripravili sprejem za vse skupine, ki sta se ga v imenu Rovtarjev udeležila Tanja Oblak in Miha Ješe, v imenu folklorne skupine pa Janez Strniša.
»Čeprav za Europeado prihodnje leto še ne vemo, kje bo, bomo zagotovo šli. Podobno kot prejšnja leta smo tudi letos dobili veliko prijateljev,« je še povedal Anton Ravnikar, vsi skupaj pa so bili navdušeni nad naravo, od rastlinja do gora.
Večji del stroškov za potovanje so plačali sami, pomagali so jim tudi sponzorji. Nekateri – na čelu s podjetjema Dom Trade Žabnica in Mebor – so že prispevali denar, nekaj sponzorjev pa jim ga je obljubilo jeseni.
Sicer pa Rovtarje kmalu čakajo novi nastopi, saj že ta konec tedna potujejo v Ilirsko Bistrico na prvo srečanje starodobnih kolesarjev, septembra jih Kulturnica Gaberke vabi na pot od Mislinje do Velenja po nekdanji železniški progi, oktobra bodo šli v Vojnik, nato pa tudi na Primorsko in še kam.